تخصص های ویژه فیزیوتراپی

تخصص های ویژه فیزیوتراپی


فیزیوتراپی از جمله رشته‌های حوزه سلامت محسوب شده که با حرکت و عملکرد انسان و به حداکثر رساندن پتانسیل‌های بدن مرتبط است. در واقع می‌توان گفت که حرکت به عنوان یک پارامتر اصلی در فیزیوتراپی شناخته می‌شود. در این رشته فیزیوتراپیست دانش خود را در زمینه‌های فیزیولوژی، آناتومی بدن و کینزیولوژی به کار گرفته و افراد را از لحاظ حرکت و سلامتی مورد ارزیابی قرار می‌دهد. افرادی که به فیزیوتراپیست مراجعه می‌کنند ممکن است دارای دردهای حاد و مزمن، مشکلات حرکتی، معلولیت‌های جسمی، سکته‌های قلبی و مغزی و حتی افراد سالمی که با شرایط جدید نظیر چاقی، بارداری و… روبرو شده‌اند، باشند. به همین دلیل است که برای هر یک از این مشکلات، فیزیوتراپیست‌ها در حوزه‌های مختلفی مشغول به کار هستند. در ادامه به بررسی تخصص‌های ویژه فیزیوتراپی پرداخته و کاربرد و وظایف هر یک از این تخصص‌ها را بیان می‌کنیم.

 

اگر شما هم علاقه‌مند به آشنایی با روش‌‌های مختلف فیزیوتراپی هستید، و قصد دارید دوره درمان خود را در بهترین کلینیک فیزیوتراپی، و زیر نظر یک پزشک متخصص و دارای مدرک دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی در ایران سپری کنید.

می‌توانید از طریق تکمیل فرم رزرو نوبت؛ فیزیوتراپیست ذاكر مشفق دکترای حرفه ای فیزیوتراپی در ایران با سال ها تجربه کار در کشور کانادا عضو انجمن فیزیوتراپی ایران و کانادا ارتباط برقرار کرده و از مشاوره و هماهنگی‌های لازم جهت مراجعه حضوری، بهره‌مند شوید. همچنین لازم به ذکر است که با رزرو نوبتبه صورت آنلاین؛ از ۱۰ درصد تخفیف خدمات درمانی هم برخوردار خواهید شد.

فیزیوتراپی در حوزه ارتوپدی

فیزیوتراپی در حوزه ارتوپدی یکی از قدیمی‌ترین شاخه‌های فیزیوتراپی شناخته می‌شود که فیزیوتراپیست به درمان بیماری‌های اسکتی و عضلانی کمک می‌کند. در فیزیوتراپی ارتوپدی هدف حفظ و بازگرداندن سلامت بافت‌های اطراف مفصلی است. بیمار‌هایی که دچار شکستگی، جراحی‌ها، درگیری‌های مفصلی و کشیدگی‌ها هستند، برای درمان باید به متخصصین حوزه فیزیوتراپی ارتوپدی مراجعه کنند. در این شاخه فیزیوتراپی درمان از طریق روش‌هایی نظیر تحریکات الکتریکی، تمرین درمانی، درمان‌های دستی، فریم‌های تعلیق درمانی و… انجام می‌شود. اگر ساکن اهواز هستید، برای نتیجه‌گیری بهتر از فیزیوتراپی ارتوپدی مراجعه به بهترین کلینیک فیزیوتراپی در اهواز بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

اطلاعات بیشتر   درمان آرتریت روماتوئید با فیزیوتراپی 

فیزیوتراپی ورزشکاران

فیزیوتراپیست‌هایی که در حوزه فیزیوتراپی ورزشی مشغول به کار هستند با آسیب‌هایی که ورزشکاران در دوره‌های آمادگی و میدان مسابقه می‌بینند، سر و کار دارند. فیزیوتراپیست‌های ورزشی در کنار تیم‌های ورزشی هستند تا از ایجاد آسیب پیشگیری کرده و در صورت آسیب با تشخیص و درمان صحیح بتوانند از بدتر شدن آن جلوگیری کند. امروزه علاوه بر تیم‌های ورزشی، باشگاه‌ها نیز به فیزیوتراپیست نیاز دارند. آسیب‌های ورزشکاران با آسیب‌های سایر افراد متفاوت بوده و درمان آن نیز فرق دارد. از آنجایی‌که ورزشکاران به آمادگی و انعطاف‌پذیری بدنه بیش‌تری نیاز دارند، هنگام ورزش نیز آسیب‌های بیش‌تری نسبت به سایر افراد می‌بینند. فیزیوتراپیست‌های ورزشی برای درمان ورزشکاران از روش‌هایی نظیر سرما درمانی، آب درمانی، تمرین درمانی، ماساژ و… استفاده می‌کنند. اگر ورزشکار هستید و نیاز به فیزیوتراپی دارید، با رزرو نوبت فیزیوتراپی می‌توانید مراحل درمان خود را تکمیل کنید.

فیزیوتراپی سالمندان

فیزیوتراپی مباحث مرتبط با سالمندان و مسائلی را که تحت تاثیر مشکلات و ناتوانی‌های ناشی از پیری است را تحت پوشش قرار می‌دهد. این مشکلات می‌توانند شامل پوکی استخوان، آرتروز، آسیب‌های پس از جراحی، تعویض مفصل ران و زانو، اختلالات تعادل، بیماری آلزایمر، بی‌اختیاری ادرار و مدفوع باشند. فیزیوتراپیست‌های سالمندان برای کمک به بازیابی تحرک، افزایش تناسب اندام و کاهش درد برنامه‌های مختلفی را برای این گروه از افراد در نظر گرفته‌اند.

فیزیوتراپی کودکان

از دیگر تخصص‌های ویژه فیزیوتراپی می‌توان به فیزیوتراپی در حوزه کودکان اشاره کرد. فیزیوتراپیست‌های متخصص در این حوزه مشکل و بیماری‌های کودکان را تشخیص داده و از روش‌های درمانی مختلفی برای حفظ سلامتی کودکان بهره می‌گیرند. کودکانی که دارای بیماری‌های خاص روی عضلات، استخوان‌ها و مفاصل هستند، باید به فیزیوتراپیست‌های متخصص در این حوزه مراجعه کنند. فیزیوتراپیست های کودکان بر بهبود مهارت‌های حرکتی درشت نظیر شوت کردن توپ، پریدن و مهارت‌های حرکتی ظریف نظیر بستن بند کفش، دکمه پیراهن، نوشتن، رنگ آمیزی و حفظ تعادل، هماهنگی، ادغام شناختی و حسی تمرکز می‌کنند. همچنین کودکانی که مبتلا به نقص‌های ژنتیکی و حرکتی هستند برای درمان باید به فیزیوتراپیست‌های وارد در حوزه کودکان مراجعه کنند.

اطلاعات بیشتر   افزایش قد با فیزیوتراپی و تکنیک و ورزش های تخصصی
تخصص های ویژه فیزیوتراپی
تخصص های ویژه فیزیوتراپی

فیزیوتراپی در حوزه زنان

زنان در طول زندگی ممکن است پیش از سایر افراد در معرض بیماری‌های مختلف قرار بگیرند. از جمله بیماری‌هایی که زنان ممکن است با آن درگیر شوند می‌توان به سرطان پستان، دردهای مرتبط با دوران قاعدگی، درد ناحیه لگن، افتادگی رحم و بی‌اختیاری‌های ادرار و مدفوع اشاره کرد. دوران حاملگی و شیردهی شرایط ویژه‌ای دارد که نیاز به توجه و مراقبت‌های خاصی است. فیزیوتراپیست‌های این حوزه با برگزاری کلاس‌های آموزشی در حوزه پیشگیری از بیماری‌ها، ماساژ، تمرین درمانی ،تخلیه لنف، بیوفیدبک و… به سلامت زنان کمک بسیاری می‌کنند. کلینیک فیزیوتراپی کیانپارس یکی از بهترین کلینیک فیزیوتراپی در ایران شناخته شده که می‌توانید مراحل درمان خود را در این کلینیک طی کنید. قیمت فیزیوتراپی کیانپارس نسبت به خدمات ارائه شده بسیار مناسب است.

فیزیوتراپی در حوزه مشکلات قلبی عروقی و ریوی

فیزیوتراپیست‌های متخصص در حوزه قلبی، عروقی و ریوی به افرادی که مبتلا به اختلالات قلبی و ریوی هستند و افرادی که تحت عمل جراحی قلب گرفته‌اند خدمات مختلفی را ارائه می‌کنند. هدف از فیزیوتراپی در این حوزه استقلال عملکردی و افزایش میزان استقامت بیمار است. بنابراین اگر دچار حمله قلبی شده‌اید و برای بازتوانی قلبی خود به یک فیزیوتراپیست نیاز دارید، مراجعه به فیزیوتراپیست‌های متخصص در حوزه مشکلات قلبی عروقی و ریوی می‌تواند بسیار کمک‎کننده باشد.

فیزیوتراپی در حوزه عصبی و اختلالات آن

فیزیوتراپیست‌های فعال در حوزه عصبی با افرادی کار می‌کنند که به اختلالات عصبی یا بیماری‌های مرتبط به آن دچار هستند. بیمارانی که درگیر آلزایمر، آسیب مغزی، مولتیپل اسکلورزیس، آسیب‌های نخاعی، سکته مغزی و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا ALS هستند، باید به فیزیوتراپیست‌های فعال در حوزه عصبی و اختلالات آن مراجعه کنند. همچنین فیزیوتراپیست‌های فعال در این حوزه به بیمارانی که دچار اختلالات بینایی، عدم تعادل، مشکل در راه رفتن و از دست دادن استقلال در امور روزمره هستند، خدمات مختلفی را ارائه می‌دهند. اگر امکان مراجعه حضوری برای درمان به کلینیک‌های فیزیوتراپی را ندارید، می‌توانید از خدمات فیزیوتراپی در منزل بهره ببرید.

اطلاعات بیشتر   تیپینگ در فیزیوتراپی چیست؟

سخن پایانی

امروزه فیزیوتراپیست‌ها در حوزه‌های مختلفی فعال به کار هستند. بنابراین برای نتیجه‌گیری بهتر از انجام خدمات فیزیوتراپی، آشنایی با تخصص‌های ویژه فیزیوتراپی و مراجعه به یک متخصص فیزیوتراپی با توجه به آسیب و مشکلی که دارید بسیار اهمیت دارد. زیرا فیزیوتراپیست با توجه به تخصصی که دارد، بهتر می‌تواند بیماری یا مشکلات را تشخیص داده و از بهترین راه‌های درمانی برای آن استفاده کند. کلینیک فیزیوتراپی کیانپارس یک کلینیک فیزیوتراپی با قیمت مناسب بوده که می‌توانید روند درمان خود را در این کلینیک طی کنید.

6 دیدگاه

  • تاثیر تمرین در فیزیوتراپی کیانپارس می تواند بهبودی عملکرد کودکان با اختلالات حرکتی و توسعه‌ای در زمینه تحصیلی و تفریحی کمک کنند و ب‌چه صورت می‌توانند به آنها در یادگیری مهارت‌ها و انجام وظایف روزمره بهتر کمک کنند؟

  • چگونه می‌توان از تمرینات فیزیوتراپی در نقاحت بیمارانی با این مرض در قسمت فیزیوتراپی پاها و ساق پا هستند، بهره برد؟

  • چگونه می‌توان تمرینات‌ورزشی فیزیوتراپی را به عنوان ابزاری جهت بهبود عملکرد ورزشی و آمادگی جسمانی افراد در ورزش‌های دستیابی به اوج بهره برد و ب‌چه صورت این تمرینات‌ورزشی می‌توانند به توانایی اجرای عملکردهای ورزشی بهتر و کسب مهارت‌های رقابتی کمک کنند؟

  • چگونه می‌توان از تکنیک‌های فیزیوتراپی در نقاحت بیمارانی با این مرض در قسمت پهلو و باسن هستند، بهره برد؟

  • تاثیر تمرین در فیزیوتراپی کیانپارس می تواند بهبودی وضعیت کف پا و پاها و تقویت عضلات پا کمک کنند؟

  • تأثیر تمرینات‌ورزشی فیزیوتراپی در بهبود وضعیت مفصل زانو و پا و کاهش دردهای مربوط به آنها چگونه‌است می‌تواند بهبودی تابعیت و کیفیت حیات افراد مبتلا به مشکلات در این منطقه کمک کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *