مزایای فیزیوتراپی چیست؟

مزایای فیزیوتراپی چیست؟


فیزیوتراپی، فرایندی حساس و تخصصی است که شامل بررسی ابتدایی، تشخیص، برنامه‌ریزی درمانی، مداخلات و ارزیابی می‌شود. برای بهره‌مندی از مزایای آن، ضروری است که این امر توسط یک فیزیوتراپیست متخصص انجام شود یا تحت نظارت او صورت بگیرد.

فیزیوتراپ‌ها این روش درمانی را بسیار مؤثر می‌دانند و با استفاده از آن، می‌توانند بیماری‌های مختلفی را درمان کنند. همچنین، فواید فیزیوتراپی بسیار گسترده و ریسک آن کم است. استفاده از درمان فیزیوتراپی به افراد مختلف، ازجمله افراد مجروح یا مبتلابه بیماری‌های مختلف، کمک می‌کند تا توانایی حرکتی خود را بهبود بخشند و به حالت قبلی خود بازگردانند؛ همچنین، پزشکان نیز باور دارند که فیزیوتراپی روش درمانی کم‌خطری است و پس از بروز مشکل در افراد، این درمان را به آن‌ها توصیه می‌کنند. در این مقاله نقش فیزیوتراپی در تسکین درد و درمان بیماری‌ها و اختلالات را برای شما توضیح می‌دهیم.

فواید و کاربردهای فیزیوتراپی در درمان بیماری‌ها

مزایای فیزیوتراپی چیست؟

استفاده از فیزیوتراپی نسبت به جراحی و دیگر روش‌های درمانی، هزینه‌ی کم‌تری داشته و ایمن‌تر است. برخی از بیماری‌ها و اختلالات قابل‌درمان با این روش شامل موارد زیر هستند:

 1. 1. سکته مغزی، فلج مغزی، مولتیپل اسکلروز (ام‌اس)، پارکینسون و سایر بیماری‌های مغز و اعصاب.
 2. 2. بیماری‌های مادرزادی ازجمله فلج اطفال، دیستروفی عضلانی دوشن، فلج بلز، میلومننگوسل و غیره.
 3. 3. بیماری‌ها و اختلالات اسکلتی و عضلانی شامل اسپوندیلیت آنکیلوزان، تاندونیت‌ها، سندرم تونل کارپال، بورسیت‌ها و غیره.
 4. 4. مشکلات ارتوپدی ازجمله شکستگی استخوان، توان‌بخشی پس از جراحی ارتوپدی، جراحی و تعویض مفصل و غیره.
 5. 5. بیماری‌های مرتبط با روماتیسم نظیر آرتروز، آرتریت روماتوئید، فیبرومیالژیا و سایر بیماری‌های مرتبط با روماتیسم.
اطلاعات بیشتر   سینه پهلو در نواحی وابسته به ریه

کاربردها و فواید فیزیوتراپی بسیار گسترده است؛ امروزه، حتی در درمان اختلالات و بیماری‌های ریوی نیز از فیزیوتراپی بهره می‌برند. بعد از انجام جراحی‌های سنگین، بیمار ممکن است دچار اختلالاتی شود که میتوان با استفاده از فیزیوتراپی در مدت کوتاهی این مشکلات و اختلالات را برطرف کرد.

تأثیرات مثبت فیزیوتراپی در بهبود وضعیت جسمی

مزایای فیزیوتراپی چیست؟
مزایای فیزیوتراپی چیست؟

در این بخش از مقاله مزایای فیزیوتراپی چیست؟ تأثیرات مثبت این روش درمانی را در بهبود وضعیت جسمی بیماران برای شما مطرح می‌کنیم.

 • پیشگیری از نیاز به جراحی: در برخی موارد، با استفاده از فیزیوتراپی می‌توان درد را از بین برد و نیاز به جراحی را از میان برداشت. همچنین، انجام فیزیوتراپی پس از جراحی، باعث بهبود سریع‌تر و بهتری در وضعیت بیمار می‌شود.
 • بهبود توانایی حرکتی: اگر مشکلاتی در حرکت، ایستادن و راه رفتن دارید، فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند تا توانایی جسمی برای انجام این حرکات را به دست آورید.
 • کاهش و رفع درد: استفاده از تحریک‌های الکتریکی و فراصوتی در فیزیوتراپی، علاوه بر کاهش درد، باعث افزایش قدرت عضلات و عملکرد مفاصل می‌شود و از بازگشت درد جلوگیری می‌کند.
 • حفظ تعادل بدن: فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند تا با حرکات و تمرینات مناسب، تعادل بدن خود را حفظ کنید و از افتادن و زخمی شدن جلوگیری نمایید.
 • بهبود سریع‌تر آسیب‌های ورزشی و پیشگیری از آن‌هابا توجه به شناخت فیزیوتراپیست‌ها از آسیب‌های ورزشی، تمرینات و توصیه‌های مناسب برای ورزشکاران ارائه می‌شود.
 • مقابله با عوارض پیری: با افزایش سن، مشکلات مرتبط با پیری افزایش می‌یابد، اما با انجام تمرینات فیزیوتراپی، می‌توانید از این مشکلات کاسته و تحرک بدن خود را افزایش دهید.
 • رفع مشکلات جسمی پس از سکته مغزی: فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند تا بخش‌های ضعیف شده از بدنتان را قوی‌تر کرده و بهبودی در وضعیت جسمی پس از سکته مغزی را تجربه کنید.
 • بهبود حرکت و رفع مشکلات در کودکان: فیزیوتراپی می‌تواند در بهبود و رفع مشکلات حرکتی و آسیب‌های دیدگی در کودکان مؤثر باشد.
 • کمک به بهبود بیماری‌های قلبی و ریوی: بعد از حمله قلبی، فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند تا عملکرد جسمی خود را بهبود بخشیده و بازگشت به وضعیت عادی قبل از حمله قلبی را تسریع کنید.
اطلاعات بیشتر   فیزیوتراپی بازو در شهر اهواز

فواید فیزیوتراپی در منزل

خدمات فیزیوتراپی در منزل کلینیک کیانپارس به شما این امکان را می‌دهد که در صورت نیاز به درمان ولی امکان مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی را ندارید، از این خدمات استفاده کنید. فواید فیزیوتراپی در منزل شامل موارد زیر است:

 1. 1. فضای خانگی برای بیمار، آرامش بیشتری را فراهم می‌کند و این امر به بیمار اجازه می‌دهد تا تمرینات خود را به‌راحتی انجام دهد.
 2. 2. اعضای خانواده می‌توانند به بیمار کمک کنند تا تمریناتش را انجام دهد؛ این امر به‌ویژه برای افراد سالمند مفید است.
 3. با فیزیوتراپی در خانه، نیازی به سفرهای طولانی به مراکز فیزیوتراپی نیست و این امر به بیمار کمک می‌کند تا انرژی خود را برای تمرینات نگه دارد.

جمع‌بندی

فیزیوتراپی به‌عنوان یک روش درمانی غیرتهاجمی، فواید فراوانی برای سلامتی جسم و روان به ارمغان می‌آورد. از تسکین دردهای عضلانی و اسکلتی گرفته تا توان‌بخشی پس از جراحی، فیزیوتراپی در بهبود کیفیت زندگی افراد نقشی حیاتی ایفامی‌کند. همانطور که متوجه شدید در این مطلب به بررسی سؤال مزایای فیزیوتراپی چیست؟ پرداختیم. کلینیک فیزیوتراپی کیانپارس در اهواز با بهره‌گیری از مجرب‌ترین فیزیوتراپیست‌ها و تجهیزات پیشرفته، آماده ارائه خدمات تخصصی فیزیوتراپی به شما عزیزان است.

 

6 دیدگاه

 • تأثیر تمرینات‌ورزشی فیزیوتراپی در تسریع بهبودی و تقویت عضلات بعد از جراحی پا و زانو ب‌چه صورت‌است می‌تواند بهبودی توانایی حرکتی و پشتیبانی مفاصل کمک کند؟

 • چگونه می‌توان تاثیرات روانی و روان‌شناختی فیزیوتراپی بعد از جراحی اندام‌ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد و از طریق مشاوره‌های روان‌شناختی به بیماران کمک کرد؟

 • چگونه می‌توان به معیارهای موثری برای ارزیابی پیشرفت بیماران در فرآیند فیزیوتراپی پس از جراحی اندام‌ها دست یافت و نتایج را اندازه‌گیری کرد؟

 • چگونه می‌توان از تکنیک‌های فیزیوتراپی در نقاحت بیمارانی با این مرض در قسمت گردن و شانه و دست و آرنج و بازو و مچ و پاهای جلو و پشت و کمر و ستون فقرات پایین و سینه و کمر و فیزیوتراپی پاها و بازوها و ساق پا هستند، بهره برد؟

 • تاثیر تمرین در فیزیوتراپی کیانپارس می تواند بهبودی عملکرد افراد با مشکلات مفصلی مانند آرتروز و آسیب‌های ورزشی کمک کنند و ب‌چه صورت می‌توانند به کاهش درد و بهبود انعطاف پویایی مفاصلی کمک کند؟

 • تاثیر تمرین در فیزیوتراپی کیانپارس می تواند بهبودی عملکرد کودکان با اختلالات حرکتی و توسعه‌ای در زمینه تحصیلی و تفریحی کمک کنند و ب‌چه صورت می‌توانند به آنها در یادگیری مهارت‌ها و انجام وظایف روزمره بهتر کمک کنند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *