تنیس آلبو

تنیس آلبو


تنیس البو Tennis elbow یکی از علل شایع درد در ناحیه آرنج است. معمولاً نشانه های این بیماری به مرور زمان و به تدریج ظاهر می­شوند. مهم ترین علامت این بیماری احساس درد و سوزش در قسمت بیرونی آرنج می‌باشد. اغلب افرادی که به بیماری تنیس البو مبتلا می­شوند، 30 تا 50 ساله هستند. ما در این مقاله به بررسی علل ایجاد این بیماری و همچنین درمان و پیشگیری از آن اشاره می­کنیم.

تعریف بیماری تنیس آلبو

تنیس الو یک بیماری دردناک در قسمت آرنج است که افراد زیادی را درگیر خود می­کند. دلیل نامگذاری این بیماری به این خاطر است که شیوع آن در بین تنیس بازان بسیار زیاد است. شایان ذکر است که امکان بروز این بیماری نه تنها بین تنیس بازان، بلکه بین تمامی ورزشکارانی که به صورت حرفه ای با راکت در حال فعالیت هستند نیز وجود دارد. تنیس البو به دلیل التهاب تاندون ایجاد می­شود.

این تاندون عضلانی در قسمت خارجی ساعد قرار دارد و باعث حرکت مچ دست و انگشتان می­شود. محل اتصال این تاندون ها سطح خارجی پایین ترین بخش استخوان بازو است. سمت دیگر این تاندون به قسمت خارجی ساعد می­چسبد. با التهاب این تاندون ها، درد شدیدی در آرنج احساس می­شود و محدودیت حرکتی در این نواحی به وجود می­آید.

اطلاعات بیشتر   فیزیوتراپی مفصل ران در شهر اهواز

علت تنیس آلبو

تنیس بازان همواره حرکت تکراری زیادی را در حین ورزش انجام می­دهند. ضربات و حرکات پی در پی با راکت باعث می­شود، محل اتصال تاندون به آرنج تحت کشش بسیاری قرار بگیرد. آرنج با خم و راست شدن فراوان باعث می­شود تاندون های نامبرده در محل اتصال این استخوان مکرراً به عقب و جلو حرکت کرده و فشار زیادی را تحمل کنند. این فشار ممکن است در طولانی مدت باعث آسیب دیدن تاندون های این نواحی شود. با گذشت زمان آسیب های میکروسکوپی به این ناحیه وارد می­شود که به شکل درد و التهاب خود را نشان می­دهند.

علاوه بر تنیس بازان و سایر ورزش هایی که با راکت انجام می­شوند، خانم های خانه دار و اشخاصی که در شغل خود مشغول فعالیت های سنگین و مکررهستند نیز ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. افرادی که در شغل های نجاری، لوله کشی، آشپزی، تعمیرکار ماشین، نقاشی ساختمان و قصابی نیز ممکن است به بیماری تنیس آلبو مبتلا شوند.

درمان تنیس آلبو

تنیس البو در بیش از 90 درصد مواقع، بدون جراحی درمان می­شود. در هنگام درد در ناحیه آرنج بهتر است برای مدتی از انجام ورزش و یا سایر فعالیت های سنگین اجتناب کنید تا با استراحت این بیماری تسکین یابد. دارو درمانی روش دیگری است که برای بهبود تنیس آلبو مورد استفاده قرار می­گیرد. برای این بیماری انواع داروهای ضد التهاب مانند ناپروکسن تجویز می­شود.

شاک ویوتراپی و تزریق کورتیکوستروئید از دیگر روش های درمانی است که برای تنیس البو مورد استفاده قرار می­گیرد. فیزیوتراپی نیز روش رایج برای درمان تنیس البو است که معمولاً پیشنهاد می­شود. شرکت در جلسات فیزیوتراپی و انجام مرتب حرکات می­توان بسیار به شما کمک کند.

اطلاعات بیشتر   فیزیوتراپی آرنج در شهر اهواز

پیشگیری از ابتلا به بیماری تنیس آلبو

استراحت در بین ورزش و انجام فعالیت های سنگین، مهم ترین گام برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری است. گرم کردن و انجام حرکات کششی قبل از تمرین نیز می­تواند تا میزان زیادی از احتمال ابتلا به این بیماری بکاهد.

جمع بندی

در صورتی که خود یا اطرافیانتان درد شدیدی در آرنج احساس کردید، بهتر است هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کرده و با تشخیص به موقع، از آسیب بیشتر آن ناحیه جلوگیری نمایید. انجام تمرینات فیزیوتراپی یکی از بهترین راه ها برای درمان این بیماری است. بدین منظور بهتر است به یک کلینیک معتبر مراجعه کرده و تمرینات مربوطه را زیر نظر یک فیزیوتراپ ماهر انجام دهید.

رزرو نوبت

Loading...

برای دریافت نوبت کافی است فرم موجود در پایین همین صفحه را به دقت تکمیل نمایید. با تکمیل فرم و ثبت آن، کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و زمان مراجعه به کلینیک را با شما هماهنگ می کنند.

سوالات متداول

چه تعداد جلسات فیزیوتراپی برای بهبود تنیس البو نیاز است؟

تعداد جلسات بستگی به شدت بیماری داشته اما به طور کل برای درمان این بیماری به حدود چندین ماه فرایند درمانی مداوم نیاز خواهد بود.

هزینه درمان تنیس البو با فیزیوتراپی چقدر است؟

هزینه درمان بستگی به تعداد جلسات دارد. برای اطلاع از قیمت هر جلسه فیزیوتراپی می توانید با کارشناسان تماس بگیرید.

6 دیدگاه

  • آیا فیزیوتراپی بعد از جراحی اندام‌ها تنها به تمرینات‌ورزشی بدنی محدود نمی‌شود؟ آیا مواردی مانند تغذیه، استراحت و ترکیبی از روش‌های مختلف در فرآیند بهبودی نقش دارند؟

    • فیزیوتراپی پس از جراحی اندام نه تنها به ورزش محدود نمی شود. در این مرحله فیزیوتراپی شامل تمرینات تقویتی و انعطاف پذیری و همچنین مشاوره در مورد تغذیه مناسب، استراحت و استفاده از ترکیبی از روش های مختلف برای بهبودی است.

  • چگونه تمرینات‌ورزشی فیزیوتراپی و توانبخشی می‌توانند بهبودی عملکرد افراد مبتلا به مشکلات مفصلی ناشی از آسیب‌های حاد و ضربه‌های ورزشی کمک کنند و ب‌چه صورت می‌توانند به تسریع فرآیند بهبودی آنها کمک کنند؟

  • تاثیر فیزیوتراپی در درمان عملکرد عضلات گلوتئوس و فرهودها و کاهش درد و نشستن در این مناطق چگونه‌است می‌تواند بهبودی کیفیت حیات و فعالیت‌های روزمره افراد کمک کند؟

  • تاثیر تمرین در فیزیوتراپی کیانپارس می تواند در کاهش درد مزمن و بهبود عملکرد افراد مبتلا به اختلالات نورولوژیکی مؤثر باشند و ب‌چه صورت می‌توانند بهبودی کیفیت زندگی آنها کمک کنند؟

  • چطور می‌توان از تمرینات فیزیوتراپی در نقاحت بیمارانی با این مرض در قسمت پاهای ورزشکاران مانند زانوهای ورزشکاران فوتبال هستند، بهره برد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *