نحوه انجام ماساژ درمانی | ماساژ ریلکسی

نحوه انجام ماساژ درمانی | ماساژ ریلکسی


ماساژ درمانی یکی از بخش‌های منوال تراپی یا درمان دستی بوده که برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از آن استفاده می‌شود. طی سال‌های اخیر افراد زیادی به ماساژ درمانی در فیزیوتراپی روی آورده‌اند؛ چراکه تاثیر درمان دستی بر روی بهبود انواع بیماری‌ها به شکل قابل توجهی زیاد است. در واقع این تکنیک درمانی با استفاده از فشار و حرکات متناسب بر روی بافت‌های بدن اثرات مثبتی را بر عملکرد عضلانی، عصبی و عروقی داشته و آرامش و بهبودی مناسبی را برای بیماران به همراه خواهد داشت. البته توجه داشته باشید که ماساژ درمانی تنها باید توسط افراد آموزش دیده و فیزیوتراپیست‌های حرفه‌ای انجام گیرد تا بهترین نتیجه را داشته باشد. به این ترتیب پیش از مراجعه برای ماساژ درمانی باید اطلاعات مناسبی را از بهترین فرد برای انجام ماساژ درمانی کسب کنید. در این مقاله قصد داریم به نحوه نحوه انجام ماساژ درمانی و معرفی بهترین مجموعه برای انجام ماساژ بپردازیم؛ در ادامه با ما همراه باشید.

اگر شما هم علاقه‌مند به آشنایی با روش‌‌های مختلف فیزیوتراپی هستید، و قصد دارید دوره درمان خود را در بهترین کلینیک فیزیوتراپی، و زیر نظر یک پزشک متخصص و دارای مدرک دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی در ایران سپری کنید.

می‌توانید از طریق تکمیل فرم رزرو نوبت؛ فیزیوتراپیست ذاكر مشفق دکترای حرفه ای فیزیوتراپی در ایران با سال ها تجربه کار در کشور کانادا عضو انجمن فیزیوتراپی ایران و کانادا ارتباط برقرار کرده و از مشاوره و هماهنگی‌های لازم جهت مراجعه حضوری، بهره‌مند شوید. همچنین لازم به ذکر است که با رزرو نوبتبه صورت آنلاین؛ از ۱۰ درصد تخفیف خدمات درمانی هم برخوردار خواهید شد.

معرفی ماساژ درمانی و نحوه اثرگذاری آن

یافتن راهی مناسب که به بهبود همزمان شرایط روحی و جسمی کمک کند، بر افزایش کیفیت زندگی و دور شدن از استرس و تنش‌های ذهنی و عضلانی می‌کند. امروزه ماساژ درمانی به عنوان یکی از پرطرفدارترین تکنیک‌های فیزیوتراپی شناخته می‌شود. در واقع در ماساژ درمانی استفاده از فشار، تحریکات و تکنیک‌هایی برای دستکاری عضلات و بافت‌ها منجر به کاهش فشار وارده بر سیستم عصبی خواهد شد. همچنین این تکنیک با تحریک گردش خون در بافت‌های مختلف به کاهش درد و گرفتگی‌های عضلانی کمک می‌کند. در بسیاری از مواقع ماساژ درمانی به همراه برخی دیگر از ‌روش‌های فیزیوتراپی به عنوان مراقبت‌های بعد از عمل جراحی به بیماران توصیه می‌شود. البته توجه داشته باشید زمانی ماساژ درمانی بهترین نتیجه را دارد که توسط یک فیزیوتراپیست حرفه‌ای انجام شود.

اطلاعات بیشتر   کاهش وزن بدون عوارض جانبی

در حقیقت ماساژ درمانی با افزایش گردش خون می‌تواند اکسیژن و سایر مواد غذایی را به عضلات برساند و مواد سمی را از بدن خارج کند. همچنین ماساژ درمانی در بدن انسان اندورفین و سروتونین را تولید نموده که در از بین بردن درد و بهبود خلق و خو تاثیر بسیار زیادی دارند.

انواع تکنیک های ماساژ درمانی

در فیزیوتراپی انواع مختلفی از تکنیک‌های ماساژ متناسب با شرایط بیمار به کار گرفته می‌شوند. هر نوع ماساژ از تکنیک‌ها و فنون مخصوص به خود برخوردار بوده که در تسکین درد، افزایش انعطاف پذیری، بهبود عملکرد عضلانی و بهبود جریان خون تاثیرگذار هستند. با توجه به اینکه متخصصین فیزیوتراپی از تکنیک‌های مختلفی جهت ماساژ درمانی استفاده می‌کنند، در ادامه به معرفی برخی از انواع تکنیک‌های ماساژ درمانی خواهیم پرداخت.

ماساژ بافت عمیق

یکی از شیوه‌های ماساژ درمانی که بر روی یک نقطه خاص متمرکز است، ماساژ بافت عمیق محسوب می‌شود. در واقع این نوع ماساژ نواحی دارای مشکل و گره‌های عضلانی را مورد هدف قرار می‌دهد. معمولا از این نوع ماساژ برای بیماران مبتلا به سکته مغزی و پارکینسون استفاده می‌شود. ماساژ بافت عمیق در رهاسازی عضلات عمیق‌تر و رفع چسبندگی تاثیر قابل توجهی دارد. در این نوع ماساژ متخصص از ضربه‌های آرام به همراه ایجاد فشار عمیق به منظور تسکین تنش و فشار در عمیق‌ترین لایه‌های عضلات استفاده می‌کند. با توجه به اینکه احساس درد و ناراحتی در این ماساژ نشان دهنده اثرگذاری نیست، در صورت وجود کوچکترین دردی حتما باید به فیزیوتراپیست مربوطه اطلاع داده شود تا نحوه انجام ماساژ درمانی را تغییر دهد.

ماساژ سوئدی

یکی از پرطرفدارترین و استانداردترین انواع ماساژ‌ها، ماساژ سوئدی است. این سبک از ماساژ با استفاده از لوسیون یا روغن صورت می‌گیرد و از ۵ اصل لرزش، ورز دادن، غلت زدن، بلند کردن و اصطکاک عرضی عمقی تشکیل شده است. این تکنیک به منظور افزایش جریان خون، گرم کردن عضلات و رهاسازی صورت می‌گیرد. ماساژ سوئدی برای تمام اندام بدن قابل انجام بوده و شامل لمس ملایم عضلات است. تاثیر مستقیم ماساژ سوئدی بر عضلات و اعضای بدن باعث ایجاد آرامش روانی و جسمی شده و فشار وارد بر سیستم عصبی به تدریج کاهش خواهد یافت. لازم به ذکر است ماساژ سوئدی برای افرادی که به تازگی قصد انجام ماساژ را دارند، بهترین گزینه محسوب می‌شود.

اطلاعات بیشتر   درمان آرتریت روماتوئید با فیزیوتراپی 

ماساژ درمانی ورزشی

نحوه انجام ماساژ درمانی ورزشی شباهت زیادی به ماساژ بافت عمیق دارد. با این تفاوت که ماساژ ورزشی به رفع درگیری‌های عضلانی ناشی از تمرینات و حرکات ورزشی نیز کمک می‌کند. در واقع یک ورزشکار از عضلات و اندام خود به شیوه‌ای متفاوت با حرکات طبیعی بدن استفاده می‌نماید. همین امر باعث شده تا درگیری بین عضلات بیشتر شود. به این ترتیب ماساژ درمانی ورزشی این دسته درگیری‌ها را رفع کرده و عملکرد آنها را بهبود می‌بخشد. در اغلب موارد مراجعه به نزدیک ‌ترین فیزیوتراپی به محل سکونت برای انجام ماساژ درمانی ورزشی به همراه آب درمانی اثربخشی درمان را چندین برابر خواهد کرد.

ماساژ سنگ داغ

فیزیوتراپیست در این نوع ماساژ از سنگ‌های صاف آتشفشانی داغ در برخی نقاط خاص استفاده می‌کند. گرما این سنگ‌ها احساس آرامش بی‌نظیری را به فرد منتقل کرده و از گرفتگی عضلات جلوگیری می‌کند. معمولا از سنگ‌های داغ آتشفشانی در بین شکم، پاها، ستون فقرات و کف دست‌ها استفاده می‌شود. لازم به ذکر است ماساژ سنگ داغ برای بیماران مبتلا به دیابت، واریس و فشار خون بالا باید توسط پزشک متخصص تجویز شود. نکته بسیار مهم در نحوه انجام ماساژ درمانی سنگ داغ این است که فرد متقاضی پیش از انجام ماساژ باید از خوردن غذا پرهیز نموده و به مقدار کافی آب بنوشد.

ماساژ درمانی لنفاوی

در مواردی که عملکرد سیستم لنفاوی با اختلال مواجه می‌شود، مایع لنف در برخی قسمت‌های بدن مانند بازو و پاها جمع شده و تورم و فشار را به همراه دارد. ماساژ درمانی لنفاوی برای رفع این دسته تورم‌ها بسیار مناسب است و در دفع مواد التهابی از بافت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین فراموش نکنید که ماساژ درمانی لنفاوی از تخصصی‌ترین تکنیک‌های ماساژ بوده که باید با حرکات نرم و ملایم انجام گیرد. همچنین این روش از ماساژ برای رفع هرگونه التهاب از جمله آرتریت بسیار مناسب عمل می‌کند.

ماساژ نقطه‌ ای

ماساژ نقطه‌ای نوعی از انواع ماساژهای درمانی بوده که برای برطرف کردن دردهای مزمن عضلانی، گرفتگی‌های سفت و بسیار کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گرفتگی‌ها عمدتا در نواحی پشتی بدن روی می‌دهند. طی این تکنیک فیزیوتراپیست عمده تمرکز و فشار خود را بر روی گرفتگی نقطه‌ای وارد می‌کند. در واقع افزایش جریان خون در ناحیه مورد نظر باعث آزاد شدن عضلات و برطرف کردن درد ناشی از اسپاسم‌های آزاردهنده ‌می‌شود. این ماساژ شباهت بسیار زیادی با ماساژ بافت عمیق دارد. با این تفاوت که در نحوه انجام ماساژ درمانی بافت عمیق محدوده وسیع‌تری ماساژ داده می‌شود؛ اما در ماساژ نقطه‌ای با در نظر گرفتن یک محدوده کوچک انجام می‌گیرد. همچنین این نوع ماساژ تاثیر قابل توجهی در درمان دردهای ناشی از آزادسازی مفاصل سفت، سیاتیک و… دارد.

اطلاعات بیشتر   مفهوم درای نیدلینگ
نحوه انجام ماساژ درمانی | ماساژ ریلکسی
نحوه انجام ماساژ درمانی | ماساژ ریلکسی

مزایا ماساژ درمانی

ماساژ درمانی دارای مزایا بسیار فراوانی بوده و در صورتی که توسط فیزیوتراپیست و در یک کلینیک معتبر انجام شود، می‌تواند برای همه افراد مفید باشد. البته برای افراد مبتلا به بیماری‌های معده، انواع سرطان و فیبرومیالژیا به طور قابل توجهی مفید واقع می‌شود. همچنین از جمله مهم‌ترین مزایا ماساژ درمانی در فیزیوتراپی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • درمان سیاتیک
 • بهبود وضعیت بدن
 • تسکین دردهای عضلانی
 • تسکین صدمات ورزشی
 • کاهش درد مزمن
 • بهبود کیفیت خواب
 • کاهش استرس و تنش‌های روحی و جسمی
 • کاهش دردهای ناشی از انواع سرطان
 • شل کردن ترشحات ریه‌ها
 • افزایش دامنه حرکتی مفاصل
 • بهبود گردش خون

سخن پایانی

با استفاده از ماساژ درمانی عضلات و بافت‌های نرم بدن آماده سازی شده و آسیب‌های بافتی و عضلانی زودتر بهبود می‌یابند. همچنین این تکنیک در بهبود مواردی چون آرتروز، کمردرد، اسپاسم عضلانی، افتادگی عضلات، ورم پاها و برخی از دیگر مشکلات بسیار عالی عمل می‌کند. با این حال برای اطلاع از نحوه انجام ماساژ درمانی حتما با یک فیزیوتراپیست مجرب مشورت کنید تا شرایط خاص و محدودیت‌های شما ارزیابی و سپس اقدامات لازم انجام گیرد. با توجه به کاربردهای مختلف ماساژ درمانی، مراجعه به بهترین کلینیک فیزیوتراپی در ایران که از فیزیوتراپیست‌های حرفه‌ای و متخصصی برخوردار باشد، امری بااهمیت است. مجموعه تخصصی فیزیوتراپی کیانپارس بهترین کلینیک فیزیوتراپی در اهواز بوده که علاوه بر انجام ماساژ و فیزیوتراپی در منزل، بسیاری دیگر از خدمات فیزیوتراپی با قیمت مناسب را ارائه می‌کند.

سوالات متداول

1- ماساژ درمانی برای کدام یک از نواحی انجام نمی‌شود؟

ماساژ درمانی در برخی نواحی و قسمت‌های خاص همچون مناطق آسیب دیده، نواحی حساس و مناطق آسیب‌پذیر انجام نمی‌شود.

2- ماساژ درمانی برای کدام دسته از افراد مناسب نیست؟

افراد با بیماری‌های مسری، لخته شدن خون، بیماری‌های کلیوی یا بیماری‌های کبدی، التهاب و فشار خون کنترل نشده گزینه مناسبی برای ماساژ درمانی نیستند.

3- آیا ماساژ درمانی برای درد سیاتیک مناسب است؟

یکی از روش‌های درمان سیاتیک، ماساژ درمانی است؛ اما لازم است بدانید که انجام ماساژ درمانی توسط افرادی که از تکنیک‌های ماساژ اطلاعی ندارند، باعث بیشتر شدن درد بیمار خواهد شد.

6 دیدگاه

 • تأثیر فیزیوتراپی در بهبود عملکرد ورزشی ورزشکاران حرفه‌ای و تکنیک‌های اجرایی ورزش‌های خاص چگونه‌است می‌تواند بهبودی عملکرد آنها در رقابت‌های ورزشی کمک کند؟

 • چگونه می‌توان فیزیوتراپی بهبودیی پس از عمل جراحی مفصل کمک کرد؟

 • نقش تمرینات‌ورزشی توانبخشی در بهبود وضعیت عضلاتی و سیستم عصبی افراد با اختلالات توجه و بیش‌فعالی چیست؟

 • چگونه فیزیوتراپی می‌تواند بهبودی عملکرد افراد پس از عمل جراحی مفصل کمک کند و ب‌چه صورت می‌تواند بهبودی عملکرد و زندگی روزمره آنها اساسی باشد؟

 • تأثیر تمرینات‌ورزشی فیزیوتراپی در بهبود عملکرد مفصل مچ و پا و کاهش ناراحتی‌های مربوط به مچ و پا چگونه‌است می‌تواند بهبودی قدرت حرکتی و کارایی افراد مبتلا به مشکلات مفصلی در این مناطق کمک کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *