تیپینگ در فیزیوتراپی چیست؟

تیپینگ در فیزیوتراپی چیست؟


در فیزیوتراپی از شیوه‌های گوناگونی برای توانبخشی و درمان استفاده می‌شود. از جمله روش‌های متداول برای درمان عضوهای آسیب دیده و توانبخشی به افراد می‌توان به تیپینگ اشاره کرد. فیزیوتراپیست‌ها از تیپینگ در فیزیوتراپی برای کاهش درد استفاده می‌کنند. این روش معمولا برای ورزشکاران و برای محافظت از ناحیه آسیب‌دیده انجام می‌گیرد. اگر می‌خواهید در مورد تیپینگ در فیزیوتراپی اطلاعات بیشتری کسب کنید، با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی تیپینگ و مزایا آن بپردازیم.

 

اگر شما هم علاقه‌مند به آشنایی با روش‌‌های مختلف فیزیوتراپی هستید، و قصد دارید دوره درمان خود را در بهترین کلینیک فیزیوتراپی، و زیر نظر یک پزشک متخصص و دارای مدرک دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی در ایران سپری کنید.

می‌توانید از طریق تکمیل فرم رزرو نوبت؛ فیزیوتراپیست ذاكر مشفق دکترای حرفه ای فیزیوتراپی در ایران با سال ها تجربه کار در کشور کانادا عضو انجمن فیزیوتراپی ایران و کانادا ارتباط برقرار کرده و از مشاوره و هماهنگی‌های لازم جهت مراجعه حضوری، بهره‌مند شوید. همچنین لازم به ذکر است که با رزرو نوبتبه صورت آنلاین؛ از ۱۰ درصد تخفیف خدمات درمانی هم برخوردار خواهید شد.

تیپینگ به چه معنا است؟

تیپینگ در فیزیوتراپی به عنوان نوار درمانی نیز شناخته می‌شود. در واقع تیپینگ نوعی روش برای توانبخشی و پیشگیری از آسیب است. این روش کمکی و موقت بوده که ورزشکاران از آن به عنوان یک روش محافظتی از آسیب استفاده می‌کنند. استفاده از روش تیپینگ همراه با ماساژ ورزشی سبب فعالیت بهتر عضلات شده و موجب توانبخشی و کاهش فشار عضلانی خواهد شد.

با استفاده از تیپینگ می‌توان به کاهش درد، تورم و اسپاسم عضلات کمک بسیاری کرد. تیپینگ در فیزیوتراپی با ویژگی پشتیبانی و سبک بودن با قسمت مورد نظر بدن تنظیم شده و یک خاصیت ارتجاعی ایجاد می‌کند. استفاده از این روش سبب می‌شود که قسمت آسیب‌دیده تحرک کمی داشته باشد. تیپینگ در فیزیوتراپی با استفاده از یک نوار چسب مخصوص انجام شده که بیماران مبتلا به بیماری‌های اسکلتی عضلانی از این روش استفاده می‌کنند. همچنین از تیپینگ در فیزیوتراپی برای حمایت و محافظت از مفاصل، کنترل درد و تورم در مرحله حاد و مزمن و کنترل درد استفاده می‌شود.

اطلاعات بیشتر   افزایش قد با فیزیوتراپی و تکنیک و ورزش های تخصصی

نوار درمانی سبب محفاظت از عضلات و سایر قسمت‌های بدن شده و از آسیب بیش‌تر در طول فعالیت روزانه جلوگیری می‌کند. این نوارها در اندازه‌ها و سطح کیفیت‌های مختلفی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای تیپینگ استفاده کرد. البته انتخاب نوع، اندازه و همچنین سطح کیفیت نوار به سطح پذیرش پوست، تشخیص پزشک و سایر گزینه‌های درمانی بستگی دارد.

در هنگام استفاده از روش تیپینگ در فیزیوتراپی حساسیت پوست فردی باید بررسی شود. همچنین در هنگام استفاده از این روش نباید جای زخم، خراش و آسیب‌دیدگی در محل باشد. برای اینکه تحریک پوست تا حد قابل توجهی کاهش یابد، 12 ساعت پیش از تیپینگ بهتر است موهای محل موردنظر اصلاح شود.

تیپینگ در فیزیوتراپی چه کاربردی دارد؟

استفاده از تیپینگ در فیزیوتراپی یا نوار درمانی در سال‌های اخیر میان بسیاری از افراد به ویژه ورزشکاران محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. نوار درمانی یا تیپینگ برای درمان مشکلات اسکلتی عضلانی نظیر پیچ‌خوردگی مچ پا، کمردرد، سندروم تونل کارپال، آرنج تنیس بازان و… استفاده می‌شود. تیپینگ در فیزیوتراپی با تحریک پوست به کاهش درد کمک بسیاری می‌کند. بنابراین نوار درمانی یا تیپینگ پوست را تحریک کرده و با ایجاد حالتی نظیر ماساژ سبب کنترل درد می‌شود.

کلینیک فیزیوتراپی کیانپارس به عنوان یکی از بهترین کلینیک فیزیوتراپی در اهواز شناخته شده که خدمات تیپینگ یا نوار درمانی را به همشهریان ارائه می‌کند. برای اینکه از خدمات این کلینیک فیزیوتراپی بهره ببرید، باید به رزرو نوبت فیزیوتراپی بپردازید.

تیپینگ در فیزیوتراپی چیست؟
تیپینگ در فیزیوتراپی چیست؟

هدف از تیپینگ در فیزیوتراپی چیست؟

تیپینگ در فیزیوتراپی از جمله روش‌های رایج بوده که هدف از آن تسکین درد، ثبات مفاصل، جلوگیری از افزایش سطح آسیب‌دیدگی، افزایش اعتمادبه‌نفس، کاهش فشار روی بافته آسیب‌دیده، اصلاح عیوب حرکتی و مهار کردن فعالیت بیش از حد ماهیچه‌ها است. از جمله اهداف دیگر تیپینگ در فیزیوتراپی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اطلاعات بیشتر   مفهوم درای نیدلینگ

پیشگیرانه

یکی از اهداف تیپینگ در فیزیوتراپی جلوگیری از بروز صدمات و آسیب‌های مجدد است. همچنین در این روش از ساختار آناتومیک در هنگام بهبود محافظت می‌شود.

 عملکردی

از دیگر هدف اهداف تیپینگ در فیزیوتراپی می‌توان به کمک به ورزشکاران در حفظ فعالیت‌های روزانه و تمرینات ورزشی یا هنگامی که ورزشکار در دوره بهبود پس از آسیب به سر می‌برند اشاره کرد.

 توانبخشی

تیپینگ در فیزیوتراپی به درمان قسمت های عضلانی آسیب‌دیده بدن کمک کرده و حرکات مفاصل آسیب‌دیده را در طول فرایند بهبود محدود می‌کند.

 اصلاحی

از دیگر اهداف تیپینگ در فیزیوتراپی می‌توان به اهداف اصلاحی اشاره کرد. کاهش تغییر شکل بافت آسیب‌دیده و فشرده‌سازی بافت نرم به کاهش تورم کمک می‌کند. نوار درمانی سبب بهبود عملکرد مکانیکی، روانی، عصبی و عضلانی می‌شود. از جمله بهترین کلینیک فیزیوتراپی در ایران می‌توان به کلینیک کیانپارس اشاره کرد که شما برای هر یک از اهداف تیپینگ درمانی می‌توانید روند درمانی خود را در این کلینیک طی کنید. با رزرو وقت از کلینیک کیانپارس می‌توانید در صورت نیاز از خدمات فیزیوتراپی در منزل نیز استفاده کنید.

مزایا استفاده از تیپینگ در فیزیوتراپی

فیزیوتراپی به تسریع فرایند بهبودی پس از آسیب یا عمل جراحی بسیار کمک می‌کند. از دیگر مزایای استفاده از این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جلوگیری از پیشرفت آسیب
 • محافظت از ربات و مفصل آسیب‌دیده
 • محدود کردن حرکات پرخطر
 • کاهش فشار روی ناحیه آسیب‌دیده
 • سرعت بخشیدن به بهبود بافت‌های نرم و آسیب‌دیده
 • هماهنگی حرکات مفاصل پس از عمل جراحی

آشنایی با روش های مختلف تیپینگ

فیزیوتراپیست پس از معاینه بیمار و بررسی ناحیه آسیب‌دیده از بهترین روش تیپینگ برای درمان او استفاده می‌کند. از جمله رایج‌ترین روش‌های تیپینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اطلاعات بیشتر   نحوه فیزیوتراپی سالمندان، افزایش کیفیت زندگی در سالمندی 

Mechanical Correction

از این روش برای ثابت نگه داشتن عضو آسیب دیده در جایگاه خود استفاده می‌شود.

Space Correction

در این روش با بلند کردن عضو آسیب‌دیده فشار از روی گیرنده‌های درد کاسته شده و جریان خون بهبود می‌یابد.

Tendon Correction

در این روش وضعیت بافت آسیب‌دیده تغییر کرده و فشار روی تاندون، ربات و لیگامان کاهش می‌یابد.

Lymphatic Correction

در این روش فشار از روی گره‌های لنفاوی و اندام‌ها برداشته شده و جریان لنف بهبود پیدا می‌کند.

Functional Correction

هدف از این روش انجام تحریکات حسی به منظور ایجاد محدودیت‌های حرکتی است.

آیا استفاده از تیپینگ در فیزیوتراپی محدودیت دارد؟

توجه داشته باشید که تیپینگ در فیزیوتراپی برای همه افراد قابل استفاده نیست. بنابراین فیزیوتراپیست تشخیص می‌دهد که استفاده از تیپینگ برای شما مناسب خواهد بود یا خیر. از جمله موارد ممنوع برای تیپیک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آلرژی شدید
 • وجود زخم باز در ناحیه آسیب‌دیده
 • وجود تومور خوش‌خیم یا بدخیم در محل موردنظر
 • دیابت
 • شکستگی‌های باز
 • عفونت سیستمی
 • افراد دارای مشکلات پوستی
 • ترمبوز وریدی عمقی در پا

سخن پایانی

فیزیوتراپی به عنوان یکی از بهترین روش‌های محافظتی برای بهبود افراد آسیب‌دیده و بیماران پس از جراحی شناخته می‌شود. از این روش ورزشکاران برای جلوگیری از آسیب بسیار استفاده می‌کنند. همچنین از تیپینگ در فیزیوتراپی برای افزایش سرعت بهبودی و افزایش جریان خون در ناحیه آسیب‌دیده بسیار استفاده می‌شود. با مراجعه به فیزیوتراپی با توجه به آسیب و شدت آن از بانداژ مناسب برای تیپینگ استفاده خواهد شد. اگر به دنبال یک کلینیک فیزیوتراپی با قیمت مناسب هستید، کلینیک فیزیوتراپی کیانپارس یکی از بهترین گزینه‌ها برای شما خواهد بود. هزینه فیزیوتراپی کلینیک فیزیوتراپی کیانپارس با توجه به خدمات ارائه شده در آن مقرون به صرف محسوب می‌شود.

6 دیدگاه

 • فیزیوتراپی بعد از جراحی اندام‌ها چگونه به مدیریت درد پس از عمل کمک می‌کند و آیا این روش‌ها می‌توانند به جلوگیری از عوارض پس از جراحی کمک کنند؟

 • چگونه می‌توان از تجربیات بیمارانی که به فیزیوتراپی بعد از جراحی اندام‌ها پرداخته‌اند به عنوان منبعی برای بهبود فرآیند فیزیوتراپی و مراقبت از بیماران استفاده کرد و از نظرات آنها برای بهبود سیستم بهداشت و درمان استفاده نمود؟

 • نقش تمرینات‌ورزشی توانبخشی در بهبود وضعیت عضلات و سیستم عصبی افراد با اختلالات توجه و بیش‌فعالی چگونه‌است می‌تواند بهبودی تمرکز و توجه آنها کمک کند؟

 • نقش تمرینات‌ورزشی تعادلی و توانبخشی در پیشگیری از آسیب‌های ورزشی و افتادن در سالمندان چگونه‌است می‌توانند بهبودی عملکرد روزمره و کیفیت زندگی آنها کمک کنند؟

 • چگونه فیزیوتراپی می‌تواند بهبودی عملکرد افراد مبتلا به مشکلات عضلانی و سیستم عصبی کمک کند و ب‌چه صورت می‌تواند به افزایش قدرت عضلات و توانایی حرکتی آنها کمک کند؟

 • آیا توانائی‌های فیزیوتراپی پس از جراحی اندام‌ها به تکنولوژی‌ها و روش‌های پیشرفته مانند تله‌رهابیتاسیون و استفاده از واقعیت مجازی در بهبودی افزوده می‌شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *