ژل فیزیوتراپی و کاربرد آن در فیزیوتراپی

ژل فیزیوتراپی و کاربرد آن در فیزیوتراپی


زمانی که پزشک به شما جلسات فیزیوتراپی را تجویز می‌کند، هر بار که فیزیوتراپ تمرینات خود را برای شما انجام می‌دهد، ممکن است از تجهیزات و لوازم مختلفی استفاده کند. این تجهیزات ممکن است شامل دستگاه‌های مختلف یا حتی کرم‌های خاص باشد. یکی از مواردی که به‌وفور در جلسات فیزیوتراپی استفاده می‌شود، ژل فیزیوتراپی است. بعد از استفاده از این ژل، فیزیوتراپ از دستگاه‌های مختلف برای درمان مناطق مورد نیاز در بدن بیمار استفاده می‌کند. اگر می‌خواهید بیشتر با کاربرد ژل فیزیوتراپی آشنا شوید، در ادامه ما را همراهی کنید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

ژل فیزیوتراپی چیست؟

ژل فیزیوتراپی چیست؟
ژل فیزیوتراپی چیست؟

ژل فیزیوتراپی نوعی ژل است که به‌منظور ارائه درمان فیزیوتراپی به بیماران استفاده می‌شود. این ژل‌ها معمولاً به‌راحتی روی پوست مالیده شده و اثرات درمانی را به ارمغان می‌آورند. خصوصیت‌های این ژل‌ها ممکن است شامل تحمل درجه حرارت، مقاومت در برابر برخی مواد شیمیایی و یا پاسخ به تحریکات فیزیکی باشد. مصرف این ژل‌ها همراه با دستگاه‌های فیزیوتراپی صورت گرفته و برای تسهیل عملکرد عضلات، کاهش درد و  آرامش بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرند. از ژل فیزیوتراپی می‌توان در درمان بیمارانی که با مشکلات کشیدگی عضلانی، مفصلی، اسپاسم عضلانی، آرتروز و دیگر موارد مشابه رو‌به‌رو هستند، بهره برد.

چرا از ژل‌ها در فیزیوتراپی استفاده می‌شود؟

چرا از ژل‌ها در فیزیوتراپی استفاده می‌شود؟
چرا از ژل‌ها در فیزیوتراپی استفاده می‌شود؟

همانطور که مطرح شد، برخی از این ژل‌ها ویژگی‌هایی دارند که هنگام استفاده از آن‌هابر روی پوست، از درد  و التهاب بیمار می‌کاهند. به عنوان مثال، ژل پیروکسیکام به خاطر ویژگی‌های ضد التهابی و تسکین‌دهنده درد معروف است. در فیزیوتراپی، ژل‌های تسکین‌دهنده درد ممکن است برای انجام ماساژ بر روی بیماران مورد استفاده قرار گیرند. اما یکی از انواع ژل‌های حائز اهمیت بالا در فیزیوتراپی، ژل‌های امواج اولتراسونیک هستند. در روش‌های مدرن فیزیوتراپی، دستگاه‌هایی استفاده می‌شود که برای بهبود کارایی آن‌هالازم است یک لایه نازک ژل بین پروب دستگاه و بدن بیمار قرار گیرد.

اطلاعات بیشتر   فیزیوتراپی در منزل اهواز

بیماری‌هایی که به ژل فیزیوتراپی نیاز دارند

بیماری‌هایی که به استفاده از ژل فیزیوتراپی نیاز دارند، بسته به نوع آسیب‌های فیزیکی که بیمار تجربه می‌کند، متفاوت است. این ژل‌ها در موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • اسپاسم و کشیدگی
 • گرفتگی شانه
 • تاندونیت
 • پارگی عضلات
 • بورسیت
 • رگ به رگ شدن رباط‌ها و مفاصل سفت

مزایای استفاده از ژل در فیزیوتراپی چیست؟

مزایای استفاده از ژل در فیزیوتراپی چیست؟
مزایای استفاده از ژل در فیزیوتراپی چیست؟

در این بخش از مطلب، مزایای استفاده از ژل در فیزیوتراپی را بیان کرده‌ایم:

 • عبور بهتر امواج: استفاده از ژل باعث می‌شود که امواج اولتراسوند بهتر به بافت نرم بدن نفوذ کنند.
 • کاهش اصطکاک: ژل‌های مورد استفاده در جلسات فیزیوتراپی به کاهش اصطکاک میان پروب دستگاه و پوست بیمار کمک می‌کنند.
 • گردش خون بهتر: استفاده از ژل در جلسات فیزیوتراپی به بهبود گردش خون در بافت نرم بدن کمک می‌کند؛ این اقدام منجر به کاهش درد می‌شود. همچنین، گرم کردن عمیق ممکن است انعطاف‌پذیری تاندون‌ها و عضلات سفت را افزایش دهد و در نتیجه، دامنه حرکتی بافت‌ها را بهبود بخشد.

جمع‌بندی

همانطور که متوجه شدید، ژل‌های استفاده شده در فیزیوتراپی به‌منظور کاهش اصطکاک پوست بیمار با دستگاه استفاده می‌شوند، این ژل‌ها به گرم کردن پوست بیمار و جلوگیری از ایجاد سوختگی کمک می‌کنند. اگر ساکن شهر اهواز هستید و نیاز به فیزیوتراپی برای مشکلات بدنی خود دارید، می‌توانید به کلینیک فیزیوتراپی کیانپارس مراجعه کنید.

سؤالات متداول

 1. ژل فیزیوتراپی چیست؟

ژل فیزیوتراپی نوعی ژل است که در جلسات فیزیوتراپی برای کمک به انجام تکنیک‌ها و درمان‌های مختلف استفاده می‌شود. این ژل‌ها معمولاً به‌منظور کاهش اصطکاک پوست با دستگاه‌های فیزیوتراپی به کار می‌روند و بهترین نتیجه را برای درمان بیماران فراهم می‌کنند.

اطلاعات بیشتر   علل ایجاد‌ تاندونیت شانه

 

 1. عوارض جانبی استفاده از ژل فیزیوتراپی چیست؟

ژل‌های فیزیوتراپی به‌طورکلی عوارض جانبی خاصی ندارند. با این حال، در برخی افراد ممکن است عوارضی مانند قرمزی، سوزش و یا خارش پوست ایجاد کنند که در این صورت باید مصرف آن متوقف شود.

6 دیدگاه

 • چطور می‌توان از تمرینات فیزیوتراپی در نقاحت بیمارانی با این مرض در قسمت دست و فیزیوتراپی پاها هستند، بهره برد؟

 • چگونه تمرینات‌ورزشی توانبخشی می‌توانند بهبودی عملکرد ورزشی ورزشکاران کمک کنند؟

 • چطور می‌توان فیزیوتراپی را برای بهبود عملکرد بیمارانی با این مرض در قسمت زانو و ران هستند، به کار برد؟

 • تاثیر فیزیوتراپی در درمان وضعیت عضلات و توانایی جسمی کودکان با اختلال توجه و بیش‌فعالی چگونه‌است می‌تواند به افزایش تمرکز و کیفیت زندگی کودکان کمک کند؟

 • نقش تمرینات‌ورزشی تعادلی و توانبخشی در پیشگیری از آسیب‌های ورزشی و افتادن در سالمندان چگونه‌است می‌توانند بهبودی عملکرد روزمره و کیفیت زندگی آنها کمک کنند؟

 • تاثیر تمرین در فیزیوتراپی کیانپارس می تواند در بهبود توانایی حرکتی و کیفیت زندگی کودکان با اختلالات حسی و حرکتی کمک کنند و ب‌چه صورت می‌توانند به آنها در یادگیری مهارت‌های جدید کمک کنند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *