روش درمان استئونکروز استخوان لگن متناسب با گستردگی مشکل و علائم بروز یافته توسط پزشک متخصص انتخاب می‌شود. همچنین او به مواردی همچون سن فرد، مرحله بیماری، میزان آسیب به استخوان، وضعیت سلامت عمومی و استخوانی که تحت تاثیر قرار گرفته است توجه کرده و بهترین روش درمان را موردنظر قرار می‌دهد. به‌طورکلی روش‌های درمان سیاه شدگی سر استخوان به دو دسته درمان غیرجراحی و جراحی تقسیم‌بندی می‌شوند. درمان‌های غیرجراحی با استفاده از دارو، فیزیوتراپی و برخی تمرینات انجام می‌شود؛ اما تنها برای برخی از افراد مناسب بوده و بسیاری از بیماران به‌عنوان درمان قطعی از روش جراحی برای بهبود استئونکروز استخوان لگن استفاده می‌کنند. درحقیقت عمل جراحی بهترین و مطمئن‌ترین راه‌حل درمان این بیماری محسوب می‌شود. مهم‌ترین روش‌های درمان استئونکروز استخوان لگن شامل موارد زیر است.

درمان دارویی

برای کندتر کردن پیشرفت استئونکروز استخوان لگن معمولا پزشکان در مراحل اولیه از درمان دارویی استفاده می‌کنند. در درمان دارویی از انواع داروهای ضدالتهابی و داروهای غیراستروئیدی استفاده می‌شود. این داروها به‌منظور کاهش درد و التهاب تجویز شده و از پرمصرف ترین آن‌ها می‌توان به ایبوپروفن اشاره نمود. توجه داشته باشید که مصرف کورتیکواستروئیدها باعث افزایش غلظت چربی خون می‌شود. بنابراین پزشک برای خنثی نمودن اثر آن‌ها داروهای کلسترول تجویز می‌کند تا از گرفتگی رگ‌ها جلوگیری شود. علاوه‌بر داروهای کلسترول، استفاده از رقیق کننده‌های خون همچون وارفارین نیز ضروری است تا بیمار دچار لختگی خون و گرفتگی رگ‌ها نشود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی بر تمریناتی تمرکز دارد که حرکات مفصل را بهبود بخشیده و عضلات اطراف آن را تقویت می‌کند. طبق تحقیقات انجام‌شده روش تحریک الکتریکی برای بهبود استئونکروز استخوان لگن بسیار مناسب بوده و انجام آن باعث تحریک ناحیه نکروز می‌شود. توجه داشته باشید برای انجام تمرینات فیزیوتراپی و پیگیری درمان خود به مراکز مجهز و پیشرفته‌ای مراجعه کنید. یکی از مجموعه‌هایی که چندین سال در درمان استئونکروز استخوان لگن فعالیت داشته است، مرکز تخصصی فیزیوتراپی کیانپارس محسوب می‌شود. این مجموعه بهترین کلینیک فیزیوتراپی در ایران و اهواز بوده که از بروزترین روش‌های درمانی دنیا برای بهبود سلامت شما عزیزان استفاده می‌کند.

اطلاعات بیشتر   سندرم تونل کارپال (سی تی اس) سندرم مجرای مچ دست

مجموعه کیانپارس علاوه‌بر ارائه خدمات خود در کلینیک، همواره امکان انجام فیزیوتراپی در منزل را برای افرادی که قادر به حضور در کلینیک نیستند یا ترجیح می‌دهند درمان خود را در منزل و با راحتی بیشتری انجام دهند، در نظر گرفته است. بنابراین اگر می‌خواهید برای ادامه درمان خود به کلینیکی مراجعه کنید که قیمت فیزیوتراپی در آن مناسب و با انواع بیمه‌ها طرف قرارداد باشد، مرکز تخصصی فیزیوتراپی کیانپارس بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

استفاده از ابزارهای کمکی

گاهی اوقات بیمار به‌دلیل وخامت وضعیت فیزیکی، قادر به راه رفتن نیست. بنابراین استفاده از ابزارهای کمکی همچون عصا می‌تواند به تسکین درد هنگام راه رفتن کمک کند. استئونکروز استخوان لگن معمولا بر استخوان‌های تحمل کننده وزن تاثیر می‌گذارند. بنابراین استفاده از ابزارهای کمکی و این دسته اقدامات می‌تواند به مدیریت هرچه بهتر این بیماری کمک کند؛ اما توجه داشته باشید که پیشرفت بیماری سیاه شدگی سر استخوان را کند یا متوقف نخواهد کرد.

جراحی

معمولا بیمارانی که از درمان‌های غیر جراحی نتیجه نمی‌گیرند، درنهایت به جراحی نیاز خواهند داشت. معمول‌ترین عمل جراحی برای درمان این بیماری جراحی دکامپرشن نام دارد و زمانی انجام می‌شود که بیماری پیشرفت زیادی نکرده باشد. طی این جراحی پزشک با ایجاد یک یا چند حفره در سر استخوان ران چند تونل به وجود می‌آورد و به نواحی که کمبود خون‌رسانی دارند، دسترسی ایجاد می‌شود. با انجام این جراحی فشار سر استخوان ران کاهش یافته و درد بیمار تا حد زیادی تسکین می‌یابد؛ اما اگر بیماری به اندازه‌ای پیشرفته باشد که سر استخوان ران را به‌طور کامل دچار تغییر شکل کرده باشد، این جراحی کارایی نداشته و بیمار نیاز به جراحی تعویض مفصل لگن خواهد داشت.

اطلاعات بیشتر   فیزیوتراپی آسیب رباط‌های کلترال

جراحی تعویض مفصل لگن شامل تعویض مفصل آسیب‌دیده با مفصل مصنوعی از جنس سرامیک، فلز یا پلاستیک است و با هدف افزایش دامنه حرکتی و کاهش درد بیمار انجام می‌شود. توجه داشته باشید که انجام فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل لگن امری ضروری بوده و پیگیری دقیق و منظم آن باعث بهبودی هرچه سریع‌تر بیمار خواهد شد.

سخن پایانی

استئونکروز استخوان لگن یک وضعیت دردناک بوده که به‌طور قابل‌توجهی بر کیفیت زندگی افراد تاثیر می‌گذارد. این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که طیف وسیعی از عوامل خطر باعث اختلال در خونرسانی به استخوان‌ها شوند. همان‌طورکه گفته شد درمان‌های دارویی و غیرجراحی می‌توانند برای بهبود بیمار و تسکین درد مناسب باشند؛ اما اگر هیچ‌یک از روش‌های درمانی برای بیمار موثر واقع نشوند، بیمار تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که انجام فیزیوتراپی به‌عنوان یک روش غیرجراحی برای بهبود استئونکروز استخوان لگن یا حتی بعد از انجام جراحی در تسکین درد، افزایش دامنه حرکتی و بهبود هرچه سریع‌تر بیمار تاثیر بسیاری خواهد داشت. بنابراین اگر قصد مراجعه به مجموعه تخصصی فیزیوتراپی کیانپارس را داشتید می‌توانید از طریق فرم رزرو نوبت فیزیوتراپی موجود در سایت اقدام نمایید.

سوالات متداول

1- مهم‌ترین علت ابتلا به استئونکروز استخوان لگن چیست؟

استفاده از الکل و مواد مخدر تزریقی، مصرف داروهای چاقی، مصرف داروهای حاوی کورتون یا کورتیکواستروئیدها دررفتگی و عفونت مفصل ران ازجمله مهم‌ترین علل سیاه شدن سر استخوان ران محسوب می‌شوند.

2- آیا استئونکروز استخوان لگن قابل درمان است؟

بیماری استئونکروز استخوان لگن یا سیاه شدگی سر استخوان با استفاده از روش‌های غیرجراحی همچون فیزیوتراپی و دارودرمانی یا انواع روش‌های جراحی قابل‌درمان خواهد بود.

اطلاعات بیشتر   نکروز آواسکولار

3- نشانه‌های ابتلا به استئونکروز استخوان لگن چیست؟

دردناک بودن ناحیه ران، ناتوانی در انجام فعالیت‌های روزانه مانند راه رفتن، لاغر و ضعیف شدن عضلات لگن و لنگ زدن از جمله شایع‌ترین نشانه‌های استئونکروز استخوان لگن هستند.

6 دیدگاه

  • چگونه می‌توان از تجربیات بیمارانی که به فیزیوتراپی بعد از جراحی اندام‌ها پرداخته‌اند به عنوان منبعی برای بهبود فرآیند فیزیوتراپی و مراقبت از بیماران استفاده کرد و از نظرات آنها برای بهبود سیستم بهداشت و درمان استفاده نمود؟

  • تاثیر تمرین در فیزیوتراپی کیانپارس می تواند بهبودی عملکرد افراد مبتلا به مشکلات مفصلی مانند التهاب مفصلی کمک کنند و ب‌چه صورت می‌توانند به کاهش درد و بهبود تابعیت مفاصل آنها کمک کنند؟

  • تاثیر فیزیوتراپی در درمان عملکرد عضلات گلوتئوس و فرهودها و کاهش درد و نشستن در این مناطق چگونه‌است می‌تواند بهبودی کیفیت حیات و فعالیت‌های روزمره افراد کمک کند؟

  • چگونه تمرینات‌ورزشی تعادلی و توانبخشی می‌توانند در پیشگیری از آسیب‌های ورزشی و افتادن در سالمندان کمک کنند و ب‌چه صورت می‌توانند کیفیت زندگی آنها را بهبود بخشند؟

  • چگونه فیزیوتراپی می‌تواند بهبودی عملکرد افراد مبتلا به مشکلات عضلانی و سیستم عصبی کمک کند و ب‌چه صورت می‌تواند به افزایش قدرت عضلات و توانایی حرکتی آنها کمک کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *