فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه بی ثبات ذاکر مشفق اهواز فیزیوتراپیست بهترین کیان پارس دکتر فیزیوتراپی شهر اهواز خوزستان ایران

فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه بی ثبات ذاکر مشفق اهواز فیزیوتراپیست بهترین کیان پارس دکتر فیزیوتراپی شهر اهواز خوزستان ایران


ناتوانی عضلات شانه در نگه‌داشتن استخوان بازو باعث بی‌ثباتی شانه و درد در این ناحیه می‌شود. روش‌های درمانی مختلفی برای درمان ناپایداری شانه وجود دارد که در برخی از موارد بیمار به‌دلیل وخامت و آسیب‌دیدگی شدید ناچار به عمل جراحی است. یکی از مهم‌ترین عوامل در ارتباط با جراحی شانه بی‌ثبات مراقبت‌های بعد از انجام این جراحی است؛ چراکه این مراقبت‌ها باعث می‌شود جراحی نتیجه بسیار خوبی داشته باشد. از جمله مهم‌ترین مراقبت‌ها پس‌ از این جراحی، فیزیوتراپی محسوب می‌شود. در حقیقت انجام فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه بی ثبات، تکمیل‌کننده روند درمان بوده و هدف آن ممانعت از خشکی در شانه بعد از جراحی است.

بی ثباتی مفصل شانه چیست؟

فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه بی ثبات ذاکر مشفق اهواز فیزیوتراپیست بهترین کیان پارس دکتر فیزیوتراپی شهر اهواز خوزستان ایران

شانه به‌ عنوان متحرک‌ترین مفصل در بدن به چرخاندن، بلند کردن و قرار دادن بازو در بالای سر کمک می‌کند. این مفصل در جهت‌های مختلف چرخش داشته و ناپایداری زمانی در آن رخ می‌دهد که سر استخوان بازو از سوکت شانه خارج گردد. ناپایداری مفصل شانه در اثر آسیب ناگهانی یا استفاده بیش ‌از حد از این مفصل رخ می‌دهد که درنتیجه باعث دررفتگی مکرر و لق شدن آن می‌شود. در برخی از موارد بی‌ثباتی و دررفتگی شانه به‌صورت جزئی و در برخی از موارد به‌صورت کامل رخ می‌دهد؛ اما معمولا علائم مفصل شانه بی‌ثبات شامل دررفتگی های مکرر، محدود شدن دامنه حرکتی، درد ناشی از آسیب‌دیدگی و احساس لغزش شانه به داخل و خارج‌ است. تشخیص شانه بی‌ثبات توسط معاینه فیزیکی و بررسی پزشک، سابقه بیمار، تست‌های تصویربرداری، تصویربرداری ام‌آر‌آی و تصویربرداری با اشعه ایکس انجام می‌گیرد و درمان‌های متفاوتی ازجمله جراحی برای آن وجود دارد.

انواع روش های جراحی بی ثباتی شانه

فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه بی ثبات ذاکر مشفق اهواز فیزیوتراپیست بهترین کیان پارس دکتر فیزیوتراپی شهر اهواز خوزستان ایران

پزشک معالج برای جراحی شانه بی‌ثبات متناسب با میزان آسیب، سن و سطح فعالیت بهترین نوع جراحی را به شما پیشنهاد می‌دهد؛ اما به‌طورکلی جراحی شانه بی‌ثبات با دو تکنیک مختلف زیر انجام می‌گیرد.

جراحی ترمیم بنکارت

در روش ترمیم بنکارت، لبروم که حلقه غضروفی اطراف مفصل است و در اثر دررفتگی های مکرر دچار آسیب شده، ترمیم می‌شود. جراحی متناسب با جهت دررفتگی از سمت قدام یا خلف انجام می‌گردد. البته اگر استخوان مفصل به آسیب‌دیدگی شدیدی دچار شده باشد، پزشک ممکن است جراحی باز را توصیه کند. گاهی اوقات دررفتگی شانه می‌تواند باعث ایجاد یک حفره در سر استخوان بازو شود که آغازی برای دررفتگی‌های مجدد باشد، درنتیجه جراح با پر کردن حفره خطر دررفتگی های بعدی را کاهش می‌دهد.

اطلاعات بیشتر   چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به ذات الریه هستند؟

جراحی پیوند استخوان

اگر نقایص استخوانی در سطح پیشرفته و وسیع باشند، پزشک متخصص جراحی شانه با متد پیوند استخوان را پیشنهاد می‌دهد. برای این روش جراح بخشی از استخوان لگن شما را به ناحیه موردنظر اهدا می‌کند.

هدف از فیزیوتراپی بعد از جراحی بی ثباتی شانه چیست؟

فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه بی ثبات ذاکر مشفق اهواز فیزیوتراپیست بهترین کیان پارس دکتر فیزیوتراپی شهر اهواز خوزستان ایران

هدف اصلی از فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه بی‌ ثبات افزایش قدرت افزایش عملکرد کلی بازو و بهبود دامنه حرکتی است. درواقع فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه بی‌ ثبات به‌منظور افزایش کارکرد شانه و تقویت قدرت آن انجام می‌گیرد. شانه یکی از انعطاف‌پذیرترین مفاصل بدن است که در هر جهت قادر به حرکت خواهد بود؛ درنتیجه ریسک آسیب‌پذیری بالایی دارد. از جمله شایع‌ترین مشکلات مربوط به شانه می‌توان به بی‌ثباتی شانه، درد در ناحیه شانه، دررفتگی های مکرر و… اشاره نمود که هریک از این موارد با انجام فیزیوتراپی و دیگر روش‌های تجویزشده توسط پزشک بهبود خواهند یافت. عموما حرکات فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه به‌صورت ایستاده و با کشش‌های معمولی آغاز می‌شود. طی توان‌بخشی رفته‌رفته این حرکات پیشرفته‌تر و گسترده‌تر خواهند شد و قدرت شانه‌ها باز می‌گردد.

انجام فیزیوتراپی بعد از جراحی بی ثباتی شانه چه ضرورتی دارد؟

فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه بی ثبات ذاکر مشفق اهواز فیزیوتراپیست بهترین کیان پارس دکتر فیزیوتراپی شهر اهواز خوزستان ایران

متناسب با نوع جراحی که روی شانه آسیب‌دیده انجام می‌گیرد، تمرینات مختلفی به‌منظور فیزیوتراپی برای شما تجویز می‌شوند که هدف از انجام این‌گونه تمرین‌ها ممانعت از خشکی، تکمیل روند درمان و ارتقای توان حرکتی شانه است. با توجه به اینکه شانه پس‌ از جراحی تا مدت‌ها ثابت باقی می‌ماند لازم است پس‌ از مدتی به مفصل خود کمک کنید تا از طریق فیزیوتراپی قوای پیشین خود را به دست آورد. توصیه می‌کنیم فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه بی‌ ثبات را نادیده نگیرید. این جراحی باعث بهبود کامل سلامت شده و شما می‌توانید حرکات را بدون احساس درد انجام دهید.

پس‌ از انجام عمل جراحی توسط فیزیوتراپیست یک برنامه ورزشی کامل و جامع به شما داده می‌شود تا با انجام ورزش‌های تعیین‌شده عضلات کتف و گردن تقویت شوند. یکی از حرکات فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه بی ‌ثبات، حرکات کششی بوده که در تقویت قدرت شانه بسیار تاثیرگذار است. گاهی اوقات نیز فیزیوتراپیست پس‌ از تمرینات مکرر توصیه می‌کند از کمپرس یخ استفاده کنید تا درد ناشی از انجام تمرینات کاهش پیدا کند. توجه داشته باشید که کمپرس یخ را نباید به‌صورت مستقیم روی پوست قرار دهید؛ بلکه آن را بین یک پارچه نازک بپیچید و روی پوست بگذارید.

اطلاعات بیشتر   تاندونیت دست؛ بروز تاندونیت دست چه علائمی دارد؟

مراحل انجام فیزیوتراپی بعد از جراحی بی ثباتی شانه

فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه بی ثبات ذاکر مشفق اهواز فیزیوتراپیست بهترین کیان پارس دکتر فیزیوتراپی شهر اهواز خوزستان ایران

فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه بی‌ثبات شامل مراحل مختلفی است که در ادامه به بررسی هریک از این مراحل خواهیم پرداخت.

استفاده از کمپرس یخ

معمولا در ساعات اولیه بعد از جراحی از کمپرس یخ استفاده می‌شود. به تشخیص پزشک یا فیزیوتراپیست گاهی اوقات طی روزهای بعد از جراحی نیز همچنان باید از کمپرس یخ استفاده شود.

استفاده از آویز گردن به‌ همراه تمرینات ورزشی

پس‌ از جراحی شانه بی‌ثبات باید مواظب باشید که وزن خود را بر روی بازوی آسیب‌دیده نیندازید. همچنین هر سه روز یک‌بار اسلینگ را باز کرده و آرنج و مچ دست خود را حرکت دهید. انجام حرکات ورزشی تجویزشده توسط فیزیوتراپیست بعد از عمل جراحی تاثیر بسیار مثبتی در روند بهبود شانه جراحی‌شده خواهد داشت. توجه داشته باشید که پس‌ از جراحی شانه 2 الی 4 هفته صرفا ورزش‌های ملایم به‌منظور افزایش دامنه حرکتی شانه انجام دهید و پس‌ از هفته چهارم باید ورزش‌های قدرتی و تقویت را زیر نظر فیزیوتراپیست آغاز کنید. ازجمله تمرینات فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه بی‌ ثبات می‌توان به بالا بردن دست از جلو در حالت خوابیده، تمرین پاندولی، چرخش غیرفعال شانه و راه بردن دست با انگشتان بر روی دیوار اشاره نمود.

فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه بی ثبات

فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه بی ثبات ذاکر مشفق اهواز فیزیوتراپیست بهترین کیان پارس دکتر فیزیوتراپی شهر اهواز خوزستان ایران

معمولا در فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه بی ثبات بسته به نوع آسیب مجموعه‌ای از اقدامات برای این مفصل انجام می‌گیرد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به استفاده از الکتروتراپی برای رفع گرفتگی‌های عضلانی و دردها، امواج صوتی یا اولتراسوند به‌منظور سرعت بخشیدن به فرآیند ترمیم، لیزرهای قوی تقویت عضلات به وسیله تمرینات طبی، امواج شورت ویو و درمان‌های دستی همچون ماساژ اشاره نمود. توجه داشته باشید که حین انجام تمرینات باید از انداختن وزن خود روی کتف آسیب‌دیده خودداری کنید. فیزیوتراپیست متناسب با نوع جراحی انجام‌شده ورزش‌هایی را برایتان در نظر می‌گیرد که نباید تعداد آن را افزایش یا کاهش دهید.

طبق دستور پزشک استفاده از آویز گردن تا مدت تعیین‌ شده کاملا ضروری و فقط حین استحمام و فیزیوتراپی می‌توانید آن را دربیاورید. آویز گردن باعث می‌شود که دوران نقاهت سریع‌تر سپری شود.

برای انجام فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه بی ثبات باید به بهترین کلینیک فیزیوتراپی در ایران مراجعه کنید. اگر ساکن اهواز هستید و به‌دنبال بهترین کلینیک فیزیوتراپی در اهواز می‌گردید، باید به موارد مختلف توجه کنید. ممکن است برایتان سوال باشد که بهترین کلینیک فیزیوتراپی چه بخش‌هایی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که برترین کلینیک‌های فیزیوتراپی به‌منظور رفاه حال بیماران بخش‌هایی را جهت استراحت و انجام تمرینات در نظر گرفته‌اند. اگر برایتان سوال است که نزدیک‌ترین کلینیک فیزیوتراپی کجاست؟ باید بگوییم که کلینیک تخصصی کیانپارس نزدیک ترین فیزیوتراپی به ساکنان اهواز است که خدمات فیزیوتراپی در منزل را نیز به بیماران خود ارائه می‌کند. این مرکز همواره سعی کرده تا قیمت فیزیوتراپی شانه را برای بیماران به‌گونه‌ای قرار دهد تا بدون نگرانی از بابت هزینه‌ها به درمان مشکل خود بپردازند. بنابراین اگر به‌دنبال یک فیزیوتراپی با قیمت مناسب هستید، مجموعه تخصصی کیانپارس، خدمات فیزیوتراپی گردن و… را با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه ارائه می‌دهد.

اطلاعات بیشتر   فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو(آرتروپلاستی)

سخن پایانی

اگر قصد جراحی شانه خود را دارید یا به تازگی جراحی انجام داده‌اید، توصیه می‌کنیم از جلسات فیزیوتراپی غافل نشوید؛ چراکه انجام فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه بی‌ ثبات باعث می‌شود تا دوباره بتوانید توان جسمی خود را بازیابید؛ اما توجه داشته باشید که زیر نظر فیزیوتراپیست و با حرکات ملایم شروع و با پیشروی و تکرار به سمت انجام حرکات پیچیده‌تر حرکت کنید. اگر تمرینات فیزیوتراپی خود را به‌صورت دقیق و منظم انجام دهید، پس‌ از گذشت مدت زمان کوتاهی به زندگی روزمره و فعالیت‌های عادی خود باز خواهید گشت. همچنین اگر قصد مراجعه به کلینیک تخصصی فیزیوتراپی کیانپارس را دارید، برای رزرو نوبت فیزیوتراپی از طریق وب‌سایت این مجموعه اقدام نمایید تا کارشناسان مرکز در اولین فرصت با شما ارتباط برقرار کنند.

Loading...

سوالات متداول

1- آیا بعد از جراحی شانه بی‌ثبات امکان بازگشت مجدد در رفتگی وجود دارد؟

بله در صورت عدم توجه و پیگیری جلسات فیزیوتراپی امکان بازگشت مجدد درد وجود دارد.

2- آیا فیزیوتراپی بعد از جراحی شانه بی‌ ثبات با درد همراه است؟

با توجه به اینکه هدف فیزیوتراپی بعد از این جراحی کسب دامنه حرکتی کامل‌ کتف است، ممکن است بیمار هنگام انجام تمرینات فیزیوتراپی کمی درد داشته باشد.

3- چه مدت بعد از جراحی شانه بی‌ثبات می‌توان به سرکار بازگشت؟

پس از 1 الی 2 هفته بعد از عمل برای مشاغل اداری ساده و 3 الی 6 ماه برای کارهای غیراداری و سنگین می‌توان به سرکار بازگشت.

 

6 دیدگاه

  • آیا فیزیو تراپی می‌تواند در کمک به نقاحت بیمارانی با این مرض در قسمت دست و پشت دست هستند، مفید باشد؟

  • چگونه تمرینات‌ورزشی تعادلی می‌توانند در پیشگیری از آسیب‌های ورزشی و افتادن در ورزشکاران کمک کنند؟

  • تاثیر تمرین در فیزیوتراپی کیانپارس می تواند بهبودی عملکرد ورزشی ورزشکاران حرفه‌ای کمک کنند و ب‌چه صورت در تمرینات‌ورزشی ورزشی حضور دارند؟

  • چگونه می‌توان تمرینات‌ورزشی فیزیوتراپی را در درمان مشکلات مفصلی مانند التهاب مفصلی و آرتروز به کار برد و به کمک کاهش درد و افزایش انعطاف پویایی مفاصلی شد؟

  • راهکارهای فیزیوتراپی برای افراد سالمند به منظور افزایش تعادل، افتادن‌های پیشگیری‌ای، و بهبود کیفیت زندگی چه می‌باشند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *