نحوه درمان فیزیوتراپی با دستگاه سی پی ام (CPM)

نحوه درمان فیزیوتراپی با دستگاه سی پی ام (CPM)


مفاصل بدن انسان برای حرکت طراحی شده‌اند. وقتی یک مفصل برای مدت زمانی بدون حرکت باقی بماند، دچار خشکی می‌شود. خشکی مفاصل باعث ایجاد چسبندگی می‌شود که نتیجه آن کاهش دامنه حرکتی مفصل است. این کاهش دامنه حرکتی می‌تواند زندگی روزمره فرد را مختل کند و در بسیاری از عملکردهای ضروری مشکل ایجاد نماید. در اینجا، نقش مهم فیزیوتراپی در بازگرداندن افراد به فعالیت‌های طبیعی روزانه آشکار می‌شود. یکی از روش‌های درمانی برای رفع این مشکل، فیزیوتراپی با دستگاه سی پی ام است. همان‌طور که متوجه شدید، در این مطلب قصد داریم به بررسی موضوع نحوه درمان فیزیوتراپی با دستگاه سی پی ام (CPM) بپردازیم.

اگر شما هم علاقه‌مند به آشنایی با روش‌‌های مختلف فیزیوتراپی هستید، و قصد دارید دوره درمان خود را در بهترین کلینیک فیزیوتراپی، و زیر نظر یک پزشک متخصص و دارای مدرک دکترای حرفه‌ای فیزیوتراپی در ایران سپری کنید.

می‌توانید از طریق تکمیل فرم رزرو نوبت؛ فیزیوتراپیست ذاكر مشفق دکترای حرفه ای فیزیوتراپی در ایران با سال ها تجربه کار در کشور کانادا عضو انجمن فیزیوتراپی ایران و کانادا ارتباط برقرار کرده و از مشاوره و هماهنگی‌های لازم جهت مراجعه حضوری، بهره‌مند شوید. همچنین لازم به ذکر است که با رزرو نوبتبه صورت آنلاین؛ از ۱۰ درصد تخفیف خدمات درمانی هم برخوردار خواهید شد.

دستگاه CPM چیست؟

دستگاه CPM وسیله‌ای است که برای افزایش انعطاف‌پذیری و گسترش دامنه حرکت مفصل استفاده می‌شود. این دستگاه به‌منظور خم‌کردن آرام مفصل پس از جراحی به کار می‌رود. در فیزیوتراپی، دستگاه CPM معمولاً پس از جراحی تعویض مفصل زانو مورداستفاده قرار می‌گیرد، اما می‌توان از آن پس از جراحی آرنج، مفصل ران یا شانه نیز بهره برد.

اطلاعات بیشتر   مکانوتراپی چیست؟

استفاده از دستگاه CPM در فیزیوتراپی امکان حرکت پیوسته را برای مفاصلی فراهم می‌کند که بیمار قادر به حرکت‌دادن آنها به طور آزادانه نیست. افراد ممکن است هنگام تلاش برای حرکت‌دادن مفصل پس از جراحی درد احساس کنند. این موضوع می‌تواند از حرکت مفصل جلوگیری کرده و منجر به سفتی، کاهش حرکت و ایجاد بافت اسکار شود. قراردادن زانو در دستگاه CPM بلافاصله پس از جراحی، از ایجاد بافت اسکار جلوگیری کرده شده و مشکل سفتی را نیز کاهش می‌دهد.

مزایای فیزیوتراپی با دستگاه سی پی ام

به محل اتصال دو استخوان مفصل گفته می‌شود. سفتی مفصل پس از جراحی می‌تواند باعث نگرانی گردد. با گذشت زمان، سفتی مفاصل ممکن است به تشکیل بافت اسکار و محدودیت دائمی در دامنه حرکتی منجر شود. به همین دلیل، برخی جراحان از دستگاه CPM برای جلوگیری از تشکیل بافت اسکار و بهبود دامنه حرکتی استفاده می‌کنند؛ همچنین استفاده از دستگاه CPM به مقابله با اثرات منفی بی‌حرکتی طولانی‌مدت کمک می‌کند. درحالی‌که استفاده از CPM پس از جراحی زانو معمول است، مزایا و معایب این روش برای برخی افراد موردبحث است.

برای مثال، انجمن فیزیوتراپی آمریکا توصیه می‌کند که پس از تعویض کامل زانو از استفاده از دستگاه‌های CPM خودداری شود. درحالی‌که برخی مطالعات نشان می‌دهند که استفاده از دستگاه CPM ممکن است در شرایط خاص مفید باشد. به نظر می‌رسد که مفیدبودن یا نبودن استفاده از دستگاه CPM به شرایط بیمار بستگی دارد؛ بنابراین تصمیم‌گیری درباره استفاده از دستگاه CPM در فیزیوتراپی پس از جراحی بر عهده پزشک و فیزیوتراپیست است. به طور خلاصه، مزایای فیزیوتراپی با دستگاه سی پی ام پس از جراحی شامل موارد زیر است:

 • افزایش گردش خون در ناحیه موردنظر
 • پیشگیری از تشکیل اسکار در ناحیه عمل
 • جلوگیری از خشکی و چسبندگی بافت‌ها
 • تسریع بهبود بافت‌های آسیب‌دیده
 • کوتاه‌شدن دوره نقاهت پس از جراحی
 • افزایش دامنه حرکتی
 • جلوگیری از تخریب و تضعیف غضروف‌ها
 • تسکین درد
اطلاعات بیشتر   آب درمانی (هیدروتراپی) چیست؟

کاربرد دستگاه CPM در درمان خشکی مفصل

درحالی‌که استفاده از دستگاه CPM در فیزیوتراپی پس از جراحی یکی از مهم‌ترین کاربردهای این دستگاه‌ها است، اما تنها کاربرد آن‌ها نیست. دستگاه‌های CPM برای درمان خشکی مفاصل نیز بسیار مفید و مؤثر هستند. خشکی مفاصل می‌تواند باعث دردهای مزمن و ناراحت‌کننده‌ای شود. خشکی مفاصل به دلایل زیر به وجود می‌آید:

 • آرتروز
 • کم‌تحرکی مفاصل
 • روماتیسم
 • شکستگی
 • وجود تومورها

فیزیوتراپی با دستگاه سی پی ام به کاهش درد ناشی از خشکی مفاصل، انعطاف‌پذیری و افزایش دامنه حرکتی  آن‌ها کمک می‌کند.

کاربرد دستگاه CPM برای آرنج، بازو و شانه

فیزیوتراپی با دستگاه سی پی ام (CPM) پس از جراحی آرنج و بازو نیز از جمله درمان‌های بسیار رایج است. در برخی موارد، استفاده از دستگاه CPM می‌تواند به تسریع روند بهبودی بیماران و کاهش درد آن‌ها کمک کند. همچنین، دستگاه CPM در فیزیوتراپی شانه منجمد یا یخ‌زده نیز کاربرد دارد.

کاربرد دستگاه CPM برای لگن و کمر

استفاده از دستگاه CPM در فیزیوتراپی پس از جراحی لگن مفید بوده و پزشکان زیادی آن را تجویز می‌کنند. یک مطالعه انجام‌شده در سال 2017 نشان داد که فیزیوتراپی با دستگاه سی پی ام (CPM) پس از جراحی آرتروسکوپی برای اصلاح موقعیت لگن و بهبود خم شدن آن پس از جراحی موثر است. همچنین، استفاده از این دستگاه‌ها احتمالا به درمان کمردرد مزمن کمک میکند. یک تحقیق انجام‌شده در سال 2015 نشان داد بیمارانی که روزانه یک الی سه بار و هربار به مدت 10 دقیقه از دستگاه CPM استفاده می‌کردند، بعد از 3 هفته درد کمتری را گزارش دادند.

نحوه و مدت زمان استفاده از دستگاه CPM

نحوه درمان فیزیوتراپی با دستگاه سی پی ام (CPM)
نحوه درمان فیزیوتراپی با دستگاه سی پی ام (CPM)

در اکثر موارد، دستگاه CPM در حالت درازکش در رختخواب یا سطح مسطح دیگری استفاده می‌شود. معمولاً دستگاه دارای یک کنترل از راه دور است که به تراپیست این امکان را می‌دهد تا محدوده حرکت و سرعت دستگاه را تنظیم کند. برای دستگاه CPM زانو، زانوی بیمار را روی قاب نگهدارنده قرار می‌دهند و سپس پای او با تسمه به دستگاه متصل می‌شود. سرعت و زاویه استفاده از دستگاه توسط فیزیوتراپیست و پزشک تعیین می‌شود.

اطلاعات بیشتر   نقش و کاربرد ترموتراپی در فیزیوتراپی

مدت‌زمان موردنیاز برای استفاده از دستگاه CPM بستگی به نوع، ناحیه و شدت عمل جراحی دارد. به‌عنوان‌مثال، در فیزیوتراپی پس از جراحی لگن، استفاده از این دستگاه به مدت 4 ساعت در روز برای 4 هفته توصیه می‌شود. فیزیوتراپیست باید شما را در مورد انتظارات پس از استفاده از دستگاه CPM آگاه کند. در اغلب موارد، استفاده از دستگاه CPM به همراه سایر روش‌های فیزیوتراپی پس از جراحی صورت می‌گیرد. فیزیوتراپیست برای ارزیابی پیشرفت بیمار و تعیین بهترین تمرینات، فعالیت‌ها و تکنیک‌های توانبخشی به شما کمک خواهد کرد.

جمع‌بندی

فیزیوتراپی با استفاده از دستگاه CPM یک روش مؤثر برای بهبود حرکت و کاهش درد مفاصل پس از جراحی یا صدمات مفصلی است. این دستگاه با ایجاد حرکت مداوم و تکراری در مفاصل، به تسریع فرایند بهبودی کمک می‌کند و از تشکیل بافت اسکار جلوگیری می‌کند. مرکز فیزیوتراپی کیانپارس اهواز، به مدیریت دکتر ذاکر مشفق، با استفاده از تجهیزات پیشرفته و تیم متخصص، به بیماران خود خدمات حرفه‌ای فیزیوتراپی با دستگاه CPM ارائه می‌دهد. در این مرکز، تمرینات و برنامه‌های فیزیوتراپی با دستگاه CPM بر اساس نیازهای هر بیمار تنظیم می‌شود. با اعتماد به مرکز فیزیوتراپی کیانپارس اهواز، می‌توانید بهبودی خود را با اطمینان و اثربخشی بیشتری تجربه کنید.

سؤالات متداول

 1. چه کسانی می‌توانند از فیزیوتراپی با دستگاه سی پی ام بهره‌ ببرند؟

افرادی که پس از جراحی مفصلی یا صدماتی مانند آرتروز یا شکستگی، نیاز به افزایش حرکت مفصل و کاهش درد دارند، می‌توانند از فیزیوتراپی با دستگاه CPM بهره‌مند شوند.

 1. آیا استفاده از دستگاه CPM موجب کاهش مدت‌زمان نقاهت پس از جراحی می‌شود؟

بله، استفاده از دستگاه CPM می‌تواند به کاهش مدت‌زمان نقاهت پس از جراحی کمک کند؛ زیرا با تحریک مداوم مفصل، فرایند بهبودی و بازگشت به عملکرد طبیعی سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

6 دیدگاه

 • چگونه می‌توان با استفاده از فیزیوتراپی به بهبودی ناهنجاری مربوط به نقاط ضعف عضلات و توانایی بدنی در کودکان کمک کرد؟

 • چطور می‌توان از تکنیک‌های فیزیوتراپی در نقاحت بیمارانی با این مرض در قسمت دست و فیزیوتراپی پاها و جلو هستند، بهره برد؟

 • نقش فیزیوتراپی برای بهبودی فعالیت افرادی مبتلا به مشکلات مفصلی مانند فیبرومیالژیا و بیماری هشتگوت چگونه‌است می‌تواند به کاهش درد و بهبود حرکت مفاصل آنها کمک کند؟

 • تاثیر تمرین در فیزیوتراپی کیانپارس می تواند بهبودی عملکرد افراد با مشکلات مفصلی مانند آرتروز و آسیب‌های ورزشی کمک کنند و ب‌چه صورت می‌توانند به کاهش درد و افزایش انعطاف پویایی مفاصلی کمک کنند؟

 • چگونه تغذیه و ساعت خواب متناسب با فیزیوتراپی بعد از جراحی اندام‌ها می‌توانند بهبودیی کمک کنند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *