فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل ران پا اهواز

فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل ران پا اهواز


گاهی اوقات علائم دردناک لگن به‌ حدی می‌رسد که قابل کنترل نبوده و با روش‌های درمانی غیرتهاجمی نیز بهبود پیدا نمی‌کند. بنابراین در این زمان عمل جراحی بهترین گزینه برای شما خواهد بود. جراح طی عمل جراحی تعویض مفصل ران، سطح مفصل آسیب‌دیده را برداشته و آن را با یک پروتز مصنوعی جایگزین می‌کند؛ اما توجه داشته باشید که موفقیت‌آمیز بودن عمل تا حد زیادی به دوره توان‌بخشی آن وابسته است. فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل ران پا، درد را کاهش داده و تحرک شما را افزایش می‌دهد. همچنین استقلال شما را در انجام کارهای روزمره بهبود بخشیده و در کیفیت زندگی تاثیرگذار است. در ادامه فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل ران پا و نکات مراقبتی لازم آن را بررسی خواهیم نمود.

فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل ران پا

محدودیت های بعد از جراحی تعویض مفصل ران پا

پس‌ از جراحی تعویض مفصل ران پا محدودیت‌های وسیعی در حرکات شما به وجود می‌آید که باید با آن‌ها سازگاری پیدا کنید و به راهنمایی‌های فیزیوتراپیست در رابطه با آن‌ها توجه نمایید.

 • برای بلند شدن از روی صندلی یا پایین آمدن از تخت به سمت جلو خم نشوید؛ بلکه ران پای خود را به سمت جلو سر دهید و سپس به‌ آرامی بایستید.
 • توجه داشته باشید که هنگام چرخیدن از حالت طاق‌باز به پهلو، هرگز پاها را روی یکدیگر نیندازید.
 • از سرویس بهداشتی ایرانی استفاده نکنید و سرویس‌هایی با صندلی بلند تهیه کنید.
 • برای بالا رفتن از پله‌ها ابتدا پای سالم را بالا قرار دهید و چوب زیر بغل را تا هنگام قرار دادن هر دو پا روی پله پایین نگه دارید. سپس هر دو چوب را روی پله قرار دهید. توجه داشته باشید که اگر راه پله نرده داشت، حتما از آن کمک بگیرید.
 • هنگام پایین آمدن از پله‌ها نیز ابتدا چوب زیربغل را روی پله پایین قرار دهید، سپس پای جراحی شده و بعد از آن پای سالم را پایین ببرید. در صورت امکان، برای پایین آمدن از نرده‌ها کمک بگیرید.
 • از خم شدن رو به جلو و خم کردن ران بیش‌ از 90 درجه پرهیز کنید.
اطلاعات بیشتر   تاندونیت آشیل پا چه علائم و نشانه هایی دارد؟

بازتوانی پس از جراحی تعویض مفصل

پس‌ از جراحی تعویض مفصل ران پا، ممکن است درد و عوارض زیادی را تجربه کنید. بنابراین فیزیوتراپیست برای کنترل درد و التهاب تمرینات و کارهایی را جهت در بهبود سلامتی و بازگشت تندرستی برای شما در نظر می‌گیرد.

استراحت

استراحت پس‌ از عمل جراحی تعویض مفصل ران نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. درصورتی‌که هنگام انجام فعالیت‌های خود همچنان احساس درد می‌کنید، نشان‌دهنده وجود التهاب درون بدن شما است. توجه داشته باشید که شما باید از انجام فعالیت و تمریناتی که باعث افزایش درد بدن می‌شوند، پرهیز کنید. همچنین برای انجام برخی از فعالیت‌ها از واکر یا عصا استفاده نمایید. هدف از این مراقبت‌ها پس‌ از جراحی تعویض مفصل ران پا، کاهش طول دوره بهبودی و رفع درد و التهاب است.

فیزیوتراپی

در 6 هفته اول پس‌ از جراحی تعویض مفصل ران، مراجعه و پیگیری به فیزیوتراپی امری بسیار مهم است. فیزیوتراپیست با آموزش حرکات به‌خصوص دامنه حرکتی ران را بهبود بخشیده و به شما آموزش می‌دهد که طی دوره بهبودی چگونه حرکت کنید. بیمارانی که به انجام فیزیوتراپی پس‌ از جراحی تعویض مفصل ران پا می‌پردازند، بسیار سریع‌تر بهبود پیدا می‌کنند. توجه داشته باشید که باید به بهترین کلینیک فیزیوتراپی در ایران مراجعه و به توصیه‌های پزشک و فیزیوتراپیست پس‌ از انجام این جراحی با دقت عمل کنید. اگر برایتان سوال است که مناسب‌ترین کلینیک فیزیوتراپی کجاست؟ ادامه این مطلب را از دست ندهید.

گرمادرمانی

گرما باعث گشادتر شدن رگ‌های خونی و درنتیجه رسیدن خون بیشتر به بافت‌ها می‌شود. با استفاده از گرمادرمانی، انتقال اکسیژن و مواد مغذی به ناحیه آسیب‌دیده افزایش پیدا می‌کند و روند درمان تسریع می‌یابد. برای رساندن گرما به ناحیه آسیب‌دیده می‌توانید از کیسه آب گرم، پدهای گرم‌کننده یا حتی دوش آب گرم استفاده کنید. گرما درمانی باعث افزایش دامنه حرکتی شما شده و علائم کمتری را احساس خواهید کرد.

سرمادرمانی

استفاده از سرمادرمانی و یخ باعث انقباض رگ‌ها می‌شود. انقباض رگ‌ها و کاهش جریان خون به بهبود درد و التهاب کمک می‌کند. برای بهره‌گیری از سرمادرمانی می‌توانید از کیسه آب سرد، ماساژ با یخ یا بسته‌های حاوی یخ استفاده کنید. به‌طورکلی توصیه می‌شود از کمپرس سرد در محل آسیب‌دیده 4 بار در روز و هر بار 10 الی 15 دقیقه کمک بگیرید. پس‌ از استفاده از کیسه یخ، درد شما تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

اطلاعات بیشتر   تندینوزیس یا تاندونیت لگن

تحریکات الکتریکی

اعمال تحریکات الکتریکی به‌واسطه پوست در کاهش درد و التهابات موثر است. در این روش سیگنال جریان الکتریکی جایگزین سیگنال درد می‌شود. به‌کارگیری تحریکات الکتریکی باعث کاهش درد عضلات شده و مانند یک ماساژ ملایم عمل می‌کند. این تحریکات به شل شدن عضلات کمک کرده و شما می‌توانید به شکل بهتری ورزش و تمرینات خود را پیگیری کنید.

ورزش

به‌منظور بهبود تعادل، افزایش دامنه حرکتی و استقامت بدن، ورزش یکی از مهم‌ترین نکات برای بازگشت به فعالیت‌های عادی روزانه است. انجام تمرینات ورزشی به شما کمک می‌کند تا بدون آسیب به ران، عضلات خود را تقویت کنید. ورزش‌هایی که فیزیوتراپیست برای شما تجویز می‌کند می‌تواند شامل بالا آوردن زانو، حرکت پا به پشت، کشش‌های ران و… باشد.

توصیه های مراقبتی پس از جراحی تعویض مفصل ران پا

12 هفته اول بعد از جراحی تعویض مفصل ران پا مهم‌ترین زمان برای بازسازی مفاصل محسوب می‌شود. طی این مدت صرفا باید ورزش‌هایی که توسط فیزیوتراپیست برای شما تجویز شده‌ است را انجام دهید؛ در غیر این صورت ممکن است طول درمان شما بیشتر شود. توجه داشته باشید که برای بازگشت به فعالیت‌های روزمره و عادی، لگن و ران شما باید به‌طور کامل بهبود پیدا کند. درنتیجه اقدامات و توصیه‌های مراقبتی را جدی بگیرید و با دقت ورزش کنید تا بهبودی کامل خود را بدست آورید. در ادامه برخی از مهم‌ترین توصیه‌های مراقبتی بعد از جراحی تعویض مفصل ران پا را بررسی نموده‌ایم.

 • در هفته‌های اول پس‌ از جراحی از توالت فرنگی استفاده کنید.
 • هنگام نشستن در اتومبیل حتما از یک بالشت کمک بگیرید.
 • بر روی زمین به حالت چهار زانو ننشینید.
 • هنگام خوابیدن به پشت مچ پاهایتان را روی یکدیگر قرار ندهید.
 • ران پای خود را بیشتر از 90 درجه خم نکنید.
 • تنها در دامنه حرکتی که توسط فیزیوتراپیست توصیه شده‌ است، فعالیت نمایید.
 • هنگام نشستن توجه کنید که زانوهای شما پایین‌تر از لگن قرار بگیرند.
 • روی صندلی‌های سفت و بلندی بنشینید که هم‌سطح زانوها باشند.
 • در حالت ایستاده برای چرخیدن هرگز تنه خود را نچرخانید؛ بلکه پاهایتان را حرکت دهید.

ضرورت فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل ران پا

فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل ران پا

انجام فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل ران پا به کاهش احتمال آسیب دیدگی مفصل مصنوعی کمک نموده و باعث بازیابی دامنه حرکتی می‌شود. با انجام تمرینات فیزیوتراپی دوران نقاهت پس‌ از جراحی کاهش یافته و بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده مفصل نیز افزایش پیدا می‌کند. بیماران برای بهبود وضعیت تعادل و راه رفتن باید به یک فیزیوتراپی مناسب مراجعه کنند. شاید برایتان سوال باشد که مناسب‌ترین کلینیک فیزیوتراپی چه بخش‌هایی دارد؟ در پاسخ به سوال باید بگوییم که یک کلینیک فیزیوتراپی پیشرفته شامل اتاق انتظار، اتاق ارزش، اتاق پذیرش، اتاق ماساژ و بخش‌های داخلی برای افزایش رفاه حال بیماران است.

اطلاعات بیشتر   فشار به عضلات و تاندون های ناحیه لگن

مجموعه تخصصی فیزیوتراپی کیانپارس که بهترین کلینیک فیزیوتراپی در اهواز شناخته می‌شود، خدمات فیزیوتراپی در منزل یا کلینیک را با بالاترین کیفیت به بیماران ارائه می‌کند. مجموعه کیانپارس نزدیک ترین فیزیوتراپی به مردمان خونگرم اهواز است که خدمات فیزیوتراپی با قیمت مناسب را برای بیماران خود در نظر گرفته است.

سخن پایانی

انجام تمرینات فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل ران پا در بلندمدت به انجام هرچه راحت‌تر فعالیت‌های روزانه کمک کرده و از مفصل جدید لگن محافظت می‌کند. با انجام فیزیوتراپی قدرت و کنترل پا پس‌ از مدتی به‌طور کامل بازمی‌گردد؛ اما توجه داشته باشید که این تمرینات را باید به‌ صورت منظم انجام دهید. فیزیوتراپیست نیز طی جلسات فیزیوتراپی به شما خواهد گفت که تمرینات را با چه سطحی شروع کنید و چگونه پیش ببرید. اگر قصد مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی برای ادامه روند درمان خود را دارید، توصیه می‌کنیم از خدمات کلینیک تخصصی فیزیوتراپی کیانپارس بهره بگیرید. برای حضور در این مجموعه تنها کافی است از طریق وبسایت به رزرو نوبت فیزیوتراپی اقدام کنید. قیمت فیزیوتراپی در این مرکز کاملا منصفانه بوده و در صورتی که تحت پوشش بیمه باشید، هزینه‌ها تا حد زیادی کاهش می‌یابند.

سوالات متداول

1- آیا امکان بازگشت مجدد درد مفصل ران پس‌ از انجام جراحی وجود دارد؟

در صورت عدم توجه به توصیه‌های پزشک و عدم انجام فیزیوتراپی امکان بازگشت مجدد درد وجود خواهد داشت.

2- آیا فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل ران پا را می‌توان در منزل پیگیری نمود؟

بله شما می‌توانید بعد از انجام این جراحی، فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی خود را با کمک فیزیوتراپیست در منزل انجام دهید.

3- تمرینات تقویتی بعد از جراحی تعویض مفصل ران چه تاثیری در بازگشت سلامت دارد؟

تمرینات تقویتی از مفصل جدید در برابر آرتروز و آسیب محافظت می‌کند.

منبع:ایران دی پی تی(irandpt)

6 دیدگاه

 • چگونه می‌توان از روش‌های نوین تله‌رهابیتاسیون و واقعیت مجازی در فرآیند فیزیوتراپی بعد از جراحی اندام‌ها بهره برد و از تکنولوژی‌های پیشرفته برای بهبودی بهتر بیماران استفاده کرد؟

 • چگونه می‌توان معیارهای تحول و پیشرفت بیماران پس از فیزیوتراپی بعد از جراحی اندام‌ها را اندازه‌گیری کرد و تغییرات در بهبودی آنها را پیگیری کرد؟

 • چگونه می‌توان از تمرینات فیزیوتراپی در نقاحت بیمارانی با این مرض در قسمت فیزیوتراپی پاها و ساق پا هستند، بهره برد؟

 • نقش تمرینات‌ورزشی توانبخشی در بهبود وضعیت عضلاتی و سیستم عصبی افراد با اختلالات توجه و بیش‌فعالی چیست؟

 • تاثیر تمرین در فیزیوتراپی کیانپارس می تواند بهبودی عملکرد کودکان با اختلالات حرکتی و توسعه‌ای کمک کند و ب‌چه صورت می‌تواند به آنها در یادگیری مهارت‌های جدید کمک کند؟

 • چه اهمیتی به تمرینات‌ورزشی تنظیم شده و مراقبت‌های خودکارانه (self-care) بعد از فیزیوتراپی بعد از جراحی اندام‌ها اختصاص داده می‌شود و ب‌چه صورت می‌توان بیماران را ترغیب کرد که در خانه نیز تمرین کنند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *