امروزه فیزیوتراپی درمانی موثر برای تاندونیت دست شناخته می‌شود؛ چراکه با ایجاد یک برنامه درمانی فردی، نقش بسزایی در درمان شما خواهد داشت. برای دریافت یک برنامه درمانی مخصوص به خود باید به بهترین کلینیک فیزیوتراپی در ایران و اهواز مراجعه کنید. کلینیک‌های فیزیوتراپی پیشرفته و بروز از روش‌های درمانی مختلف و متنوعی به‌منظور درمان بیماران استفاده می‌کنند. یکی از مجموعه‌هایی که دارای انواع دستگاه‌های پیشرفته دنیا برای درمان تاندونیت دست است، مرکز تخصصی فیزیوتراپی کیانپارس محسوب می‌شود. این مجموعه علاوه‌بر داشتن محیطی مناسب به‌منظور رفاه حال شما عزیزان، امکان ارائه خدمات فیزیوتراپی در منزل را نیز فراهم نموده است.

فیزیوتراپی در بهبود تاندونیت دست چه تاثیری دارد؟
فیزیوتراپی در بهبود تاندونیت دست چه تاثیری دارد؟

فیزیوتراپی از روش‌های مختلفی به‌منظور درمان و بهبودی چنین بیماری‌هایی استفاده می‌کند. البته توجه داشته باشید که تعیین روش، متناسب با سن و شدت مشکل انتخاب می‌شود. فیزیوتراپیست‌ها از انواع روش‌های درمانی زیر به‌منظور درمان بیمار استفاده می‌کنند.

آموزش نحوه مدیریت درد

فیزیوتراپیست در ابتدا به بیمار آموزش می‌دهد که به‌منظور تسکین درد باید چه کارهایی انجام دهد. همچنین نحوه قرارگیری صحیح دست در انجام فعالیت‌هایی همچون تایپ کردن و یا در تمرینات ورزشی را به بیمار ارائه می‌کند. این آموزش‌ها به بیمار کمک می‌کند تا فعالیت‌های خود را به شکلی صحیح و با کمترین درد انجام دهد.

ماساژ درمانی

یکی از روش‌های پرطرفدار فیزیوتراپی، ماساژ درمانی شناخته می‌شود که نیازمند تخصص بالای فیزیوتراپیست است. ماساژ درمانی با ماساژ عمقی بافت‌ها و انجام کشش‌های لازم در دست، به بازیابی دامنه حرکتی و تسکین درد کمک می‌کند.

اطلاعات بیشتر   بورسیت لگن

ورزش درمانی

بعد از مراجعه به فیزیوتراپی و انجام معاینات لازم، فیزیوتراپیست برنامه ورزشی متناسب با شرایط شما را تنظیم می‌کند. انجام این دسته تمرینات به کاهش درد و التهاب ناشی از تاندونیت دست موثر است. در برخی از موارد لازم است تا این تمرینات زیر نظر فیزیوتراپیست انجام گیرد.

اولتراسوندتراپی

اولتراسوندتراپی یکی از روش‌های درمانی فیزیوتراپی است که در آن از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می‌شود. این امواج با نفوذ به عمق بافت‌ها باعث گرمادهی عمقی به تاندون‌ها، عضلات، مفاصل و رباط‌ها می‌شود. همین امر در کاهش التهاب، بهبود درد و تقویت عملکرد اندام آسیب‌دیده موثر خواهد بود.

تاندونیت دست؛ بروز تاندونیت دست چه علائمی دارد؟
تاندونیت دست؛ بروز تاندونیت دست چه علائمی دارد؟

لیزردرمانی

در این روش مقدار معینی از انرژی نور لیزر به بافت آسیب‌دیده تابیده می‌شود تا انرژی سلول‌ها به‌منظور ترمیم افزایش یابند. لیزر درمانی در درمان بیماری‌هایی همچون تاندونیت دست بسیار کاربردی بوده و تاثیر درمانی فوق‌العاده‌ای را به‌همراه دارد. این روش باعث افزایش سرعت بهبود بافت‌های آسیب‌دیده می‌شود.

شاک‌ویوتراپی

یکی از روش‌های غیرتهاجمی و ایمن برای بهبود عوارض تاندونیت دست، شاک‌ویوتراپی است. استفاده از این روش در درمان بیماری‌های اسکلتی عضلانی بسیار پرطرفدار و کاربردی خواهد بود. در شاک‌ویوتراپی از امواج مکانیکی پرقدرتی استفاده می‌شود تا با نفوذ به عمق بافت‌ها و ایجاد گرما عمقی باعث بهبود گردش خون، افزایش خونرسانی و اکسیژن‌رسانی به بافت‌های آسیب‌دیده شود. همچنین شاک‌ویوتراپی به تولید رگ‌های خونی جدید در بافت‌های آسیب‌دیده می‌پردازد که همین امر باعث افزایش خونرسانی و رساندن مواد غذایی مورد نیاز بافت‌ها خواهد شد. از دیگر مزایا استفاده از روش شاک‌ویوتراپی می‌توان به جذب کلسیم رسوب کرده و افزایش تولید کلاژن اشاره نمود.

اطلاعات بیشتر   فیزیوتراپی بعد از جراحی رباط صلیبی یا ای سی ال(acl)

سوزن خشک

یکی از روش‌های پرکاربرد در فیزیوتراپی تاندونیت دست، استفاده از سوزن خشک است. در این روش سوزن‌های نازکی وارد انجام اندام آسیب‌دیده می‌شود. استفاده از این سوزن‌ها باعث تحریک ترشح هورمون‌های ضددرد طبیعی همچون اندروفین خواهد شد. از جمله مزایا روش سوزن خشک می‌توان به کاهش التهاب و تسکین درد اشاره نمود.

روش های پیشگیری از تاندونیت دست

با توجه به اینکه درمان تاندونیت دست ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد و اغلب درد و التهاب آن طاقت‌فرسا است؛ توصیه می‌کنیم با رعایت برخی موارد از این عارضه پیشگیری کنید. در ادامه به نکات مهمی برای جلوگیری از ابتلا به تاندونیت دست اشاره خواهیم نمود.

  • انجام تمرینات کششی را در برنامه روزانه خود قرار دهید؛ زیرا از آسیب دیدن تاندون‌ها تا حد زیادی پیشگیری می‌کند.
  • از انجام فعالیت‌های تکراری که باعث درگیر شدن مچ دست می شود، خودداری نمایید. در صورت انجام این دسته حرکات، در فواصل زمانی مختلف به دستانتان استراحت دهید.
  • اگر فعالیت‌های تکراری که باعث درگیر شدن مچ دست می‌شوند را انجام می‌دهید، توصیه می‌کنیم از بریس برای ثابت نگه‌داشتن دست خود استفاده نمایید.

سخن پایانی

تاندونیت دست یکی از بیماری‌های شایعی است که بسیاری از افراد آن را تجربه می‌کنند. این عارضه معمولا با انواع روش‌های درمانی خانگی برطرف می‌شود؛ اما برای بهبود هرچه زودتر توصیه می‌کنیم به یک مجموعه فیزیوتراپی حرفه‌ای و باتجربه مراجعه کنید.

اگر شما یا اطرافیانتان دچار تاندونیت دست شده‌اید و به‌دنبال یک مجموعه مناسب هستید، مرکز تخصصی فیزیوتراپی کیانپارس بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. این مرکز قیمت فیزیوتراپی را به شکل منصفانه‌ای تعیین نموده است تا هر فرد بتواند در صورت مواجهه با این دسته مشکلات درمان خود را پیگیری کند. چنانچه قصد رزرو نوبت فیزیوتراپی از این مجموعه را دارید، می‌توانید از طریق پر نمودن فرم رزرو موجود در وب‌سایت با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کنید‌.

اطلاعات بیشتر   توانبخشی و فیزیوتراپی ریه(انسداد مزمن ریه یا COPD)

6 دیدگاه

  • آیا فیزیو تراپی می‌تواند در نقاحت بیمارانی با این مرض در قسمت پا و کمر و ستون فقرات پایین هستند، مفید باشد؟

  • چگونه تمرینات‌ورزشی فیزیوتراپی و توانبخشی می‌توانند بهبودی عملکرد افراد مبتلا به مشکلات مفصلی ناشی از آسیب‌های حاد و ضربه‌های ورزشی کمک کنند و ب‌چه صورت می‌توانند به تسریع فرآیند بهبودی آنها کمک کنند؟

  • چگونه تمرینات‌ورزشی تعادلی می‌توانند در پیشگیری از آسیب‌های ورزشی و افتادن در ورزشکاران کمک کنند؟

  • تاثیر تمرین در فیزیوتراپی کیانپارس می تواند بهبودی عملکرد کودکان با اختلالات حرکتی و توسعه‌ای کمک کنند و ب‌چه صورت می‌توانند به آنها در یادگیری مهارت‌های جدید و رشد سالم کمک کنند؟

  • تاثیر تمرین در فیزیوتراپی کیانپارس می تواند بهبودی عملکرد کودکان با اختلالات حرکتی و توسعه‌ای در زمینه تحصیلی و تفریحی کمک کنند و ب‌چه صورت می‌توانند به آنها در یادگیری مهارت‌ها و انجام وظایف روزمره بهتر کمک کنند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *