تندینوزیس یا تاندونیت لگن فزیوتراپی اهواز

تندینوزیس یا تاندونیت لگن فزیوتراپی اهواز


یکی از عوارضی که در اثر التهاب تاندون‌های عضلات خم کننده ران برای بیمار به وجود می‌آید، تاندونیت یا تاندینیتیس لگن است. این مشکل معمولا ناشی از کار بیش‌ از اندازه عضلات بدون استراحت کافی رخ می‌دهد و باعث ایجاد درد، تورم و حساسیت به لمس می‌شود. التهاب به‌وجودآمده، کاهش قدرت عضله‌ها و کاهش حرکت در تاندون‌ها را به‌همراه دارد. معمولا بسیاری از دوچرخه‌سواران، شناگران، نوازندگان و رقصندگان باله‌ای که به‌طور مداوم از عضلات لگن استفاده می‌کنند، به این بیماری مبتلا می‌شوند. در بسیاری از موارد بیماری تاندینیتیس لگن را می‌توان با استفاده از دارو، استراحت و فیزیوتراپی درمان نمود؛ اما اگر تاندونیت شدید باشد، به بیمار به جراحی نیاز پیدا خواهد کرد. در ادامه قصد داریم به بررسی علل و علائم تاندینیتیس لگن بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

تندینوزیس یا تاندونیت لگن فزیوتراپی اهواز
تندینوزیس یا تاندونیت لگن فزیوتراپی اهواز

تاندونیت یا تاندینیتیس لگن چیست؟

تاندون‌ها وظیفه اتصال عضله را به استخوان‌ها دارند؛ اما ممکن است در اثر انجام فعالیت‌های خاص دچار التهاب شده و درد و آسیب دیدگی را برای شما به‌همراه داشته باشند. تاندونیت یکی از بیماری‌هایی است که باعث التهاب در تاندون‌ها شده و هرچه بیشتر از عضلات استفاده شود، این بیماری نیز وخامت بیشتری پیدا می‌کند. تاندون‌ها در بیماری تاندینیتیس لگن در اثر انقباضات مداوم و مکرر به شد تحت فشار قرار می‌گیرند. نداشتن استراحت کافی و استفاده بیش‌ از حد از لگن باعث ایجاد یک چرخه طولانی‌مدت از درد و التهاب در تاندون آسیب‌دیده می‌شود. این بیماری علاوه‌بر لگن ممکن است نواحی مختلف بدن همچون شانه‌ها، پاشنه پا، آرنج، زانو و… را درگیر کند. تاندینیتیس لگن در بسیاری از ورزشکاران که فعالیت خاصی انجام می‌دهند همچون تنیس‌بازان، گلف‌بازان، شناگران، پرتاب‌کنندگان بیشتر از دیگر افراد بروز پیدا می‌کند.

بیماری تاندینیتیس لگن چه علائمی را به‌ همراه دارد؟

به‌طورکلی علائم اولیه تاندینیتیس لگن شامل احساس درد شدید در قسمت جلویی مفصل ران بوده که پس‌ از انجام فعالیت‌های بدنی و رسیدگی به کارهای روزانه شدت بیشتری می‌یابد. محدود شدن دامنه حرکتی نیز یکی دیگر از علائم اصلی تاندونیت لگن است. از دیگر علائم التهاب و تاندینیتیس لگن می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • وجود تورم، قرمزی و التهاب در محل آسیب‌دیده
 • حساس شدن بیش‌ از اندازه محل آسیب‌دیدگی نسبت‌ به لمس شدن
 • افزایش درد هنگام انجام فعالیت و کاهش درد هنگام حرکت نکردن
 • احساس داغی در ناحیه آسیب‌دیده
 • شنیدن صدا اندام‌ها هنگام حرکت
 • گرفتگی و اسپاسم عضلانی در اندام‌های مختلف
 • تغییر الگوی راه رفتن
 • احساس ناراحتی بعد از نشستن طولانی‌مدت و کمر درد
اطلاعات بیشتر   فیزیوتراپی مفصل شانه و کتف در شهر اهواز

علل ایجاد بیماری تاندینیتیس لگن

تندینوزیس یا تاندونیت لگن فزیوتراپی اهواز
تندینوزیس یا تاندونیت لگن فزیوتراپی اهواز

علت اصلی بیماری تاندینیتیس لگن مربوط به فعالیت‌های بدنی است که به بلند کردن مکرر ساق پا، پریدن و دویدن نیاز دارد. بنابراین ورزش‌های چون ژیمناستیک، دوچرخه‌سواری، فوتبال، هنرهای رزمی و رقصیدن می‌توانند یکی از عوامل ایجاد تاندینیتیس لگن باشند. البته توجه داشته باشید که هر فردی ممکن است به این بیماری مبتلا شود، اما در افراد بالا 40 سال شایع‌تر است؛ چراکه تاندون‌ها با افزایش سن قادر به تحمل فشار بالا نبوده و پارگی در آن‌ها سریع‌تر و راحت‌تر اتفاق می‌افتد. دیگر فعالیت‌ها و اقداماتی که می‌توانند باعث تاندینیتیس لگن شوند شامل موارد زیر است.

 • بروز برخی عفونت‌ها همچون عفونت ناشی از گاز گرفتن گربه یا سگ
 • استفاده بیش‌ از اندازه از تاندون‌ها هنگامی‌ که عادت به انجام یک حرکت را ندارند
 • شکل‌های غیرطبیعی مفصل و استخوان
 • وارد شدن ضربه مستقیم و محکم
 • افزایش ناگهانی تمرینات ورزشی
 • اختلالات خون‌رسانی در نقاط مختلف تاندون
 • انجام فعالیت‌های تکراری به‌صورت دائمی و شدید
 • افزایش فشار در اندام‌ها و بافت‌ها

چه عواملی بر تاندینیتیس لگن تاثیرگذار هستند؟

به‌طورکلی عوامل زیادی در ایجاد تاندونیت لگن تاثیرگذار هستند؛ اما برخی افراد بیشتر از دیگران در معرض بیماری قرار دارند. عوامل زیر را می‌توان ازجمله مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر تاندینیتیس لگن دانست.

ورزش

برخی از ورزش‌ها همچون شنا، تنیس، دویدن، بیسبال، بولینگ، بسکتبال و گلف دارای حرکات تکراری هستند که احتمال ابتلا به تاندینیتیس لگن را افزایش می‌دهند.

سن

تاندون‌ها با افزایش سن غیرقابل‌انعطاف و سفت می‌شوند که همین امر افراد را بیشتر از پیش مستعد آسیب قرار می‌دهد. بیماری تاندینیتیس لگن در افراد بالای 40 سال بیشتر از دیگر افراد دیده می‌شود.

شرایط سلامتی

افراد مبتلا به آرتریت لگن، نقرس، بیماری‌های کلیوی و دیابت بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به بیماری تاندونیت تاندینیتیس لگن هستند.

شغل

افرادی که شغل آن‌ها با حرکات تکراری، بالا آوردن مکرر دستان، شکل بدنی نامناسب و فشار زیاد همراه است، در خطر ابتلا به تاندینیتیس لگن هستند. همچنین تاندونیت لگن در افرادی همچون نقاشان که مشاغل آن‌ها به کارهای ساختمانی مربوط است بسیار شایع محسوب می‌شود.

تاندینیتیس لگن چگونه تشخیص داده می‌ شود؟

تشخیص تاندینیتیس لگن توسط پزشک و از طریق معاینه فیزیکی انجام می‌شود. پزشک علائم شما را بررسی می‌کند و تشخیص می‌دهد که آیا به تاندینیتیس لگن مبتلا شده‌اید یا خیر. همچنین ممکن است برای بررسی وضعیت مفصل لگن و اینکه آیا شکستگی لگن یا آرتروز وجود دارد یا خیر، عکس‌برداری از لگن را نیز برایتان تجویز کند. توجه داشته باشید ورزش و فعالیت‌های بدنی گذشته و حال، سابقه پزشکی، داروهای مصرفی و آسیب‌های اخیر یا گذشته را با پزشک درمیان بگذارید. همچنین ممکن است پزشک سعی در حرکت دادن تاندون‌های شما داشته باشد که در این حین اگر در نقطه بخصوصی با حساسیت روبه‌رو بودید، یکی از نشانه‌های اصلی ابتلا به تاندینیتیس لگن است. همچنین پزشک علاوه‌بر انجام معاینه فیزیکی، ممکن است آزمایشات اضافی همچون سونوگرافی، اسکن ام‌آر‌آی دی و اشعه ایکس را توصیه کند.

اطلاعات بیشتر   درمان استئوآرتریت شانه در اهواز

تاندینیتیس لگن چگونه درمان می ‌شود؟

https://irandpt.com/wp-content/uploads/2023/08/hip-bursitis-tendinitis.jpg
https://irandpt.com/wp-content/uploads/2023/08/hip-bursitis-tendinitis.jpg

گزینه‌های درمانی زیادی برای بهبود تاندینیتیس لگن وجود دارند که هرکدام از آن‌ها به نوعی در کاهش درد و التهاب ناشی از آن موثر هستند. در واقع هدف از درمان تاندونیت لگن، کاهش عوارض ناشی از این بیماری محسوب می‌شود. درمان اولیه تاندینیتیس لگن شامل عدم فعالیت‌های سنگین ورزشی و استراحت در منزل است و در صورت نیاز می‌توان از روش‌های زیر نیز برای بهبود و کاهش آسیب‌های این بیماری استفاده نمود.

دارودرمانی

پزشک به‌منظور کاهش التهاب و درد ناشی از تاندینیتیس لگن داروهای مختلفی را تجویز می‌کند. برخی از این داروها همچون ایبوپروفن و ناپروکسن درد ناشی از تاندینیتیس لگن را تا حد زیادی کاهش می‌دهند. همچنین برخی کرم‌های موضعی نیز خاصیت ضدالتهابی داشته و روشی مناسب برای کاهش درد محسوب می‌شوند. در برخی موارد نیز پزشک از تزریق داروهای کورتیکواستروئید در اطراف تاندون به‌منظور کاهش درد و التهاب کمک می‌گیرد.

پلاسمای غنی از پلاکت

در این روش از پلاکت‌های لازم که از خون خود بیمار تهیه‌ شده استفاده و به محل موردنظر تزریق می‌شود. روش پلاسمای غنی از پلاکت در کاهش درد و التهاب بیمار بسیار موثر است.

لیزر درمانی

برای نفوذ به بافت‌های عمیق و درمان التهاب از روش لیزر درمانی با شدت بالا استفاده می‌شود. در روش درمان توسط لیزر سلول‌های تازه‌ای به مناطق آسیب‌دیده رفته و روند درمان سرعت می‌یابد.

سوزن درمانی

در روش سوزن درمانی با فرو بردن سوزن‌های نازک و ایجاد سوراخ‌های کوچک در تاندون، سلول‌ها و فاکتورهای درمانی تاندون تحریک شده و باعث بهبود بیماری لگن می‌شود.

فیزیوتراپی

با توجه به اینکه بیماری لگن با درد و التهاب همراه است، یافتن نزدیک‌ ترین فیزیوتراپی به محل زندگی شما امری بااهمیت است. پیگیری برنامه فیزیوتراپی، انجام اولتراسوند و ماساژ درمانی در کنترل و کاهش درد بسیار موثر هستند. توصیه می‌کنیم برای بهره‌مندی از برنامه تمرینی بخصوصی که برای بهبود لگن آسیب‌دیده طراحی‌شده به بهترین کلینیک فیزیوتراپی در ایران مراجعه کنید. با انجام روش‌های درمانی غلط ممکن است بسیاری از مشکلات تاندونیت مربوط به لگن حادتر شوند. بنابراین لازم است که به یک مجموعه فیزیوتراپی با قیمت مناسب و کیفیت بالا مراجعه کنید.

با توجه به اینکه امروزه یکی از اولین برنامه‌های درمانی تاندونیت لگن، فیزیوتراپی در نظر گرفته می‌شود، مراجعه به یک مجموعه فیزیوتراپی با کادری ماهر و حرفه‌ای و تجهیزات امری ضروری است. ممکن است برای شما نیز سوال پیش‌آمده باشد که چنین کلینیک فیزیوتراپی چه بخش‌هایی دارد؟ برترین مجموعه‌های فیزیوتراپی از بخش‌های مختلفی جهت درمان دامنه وسیعی از مشکلات جسمانی استفاده می‌کنند و هر بخش متناسب با وضعیت بیماران و جهت رفاه حال آنان طراحی‌ شده است. مرکز تخصصی فیزیوتراپی کیانپارس بهترین کلینیک فیزیوتراپی در اهواز شناخته می‌شود که علاوه‌بر ارائه خدمات فیزیوتراپی در منزل، جهت رفاه حال بیماران عزیز قیمت فیزیوتراپی و خدمات مختلف بسیار مناسب بوده و با بیمه‏‎های  مختلف قرارداد دارد که سبب پوشش هزینه‎های درمانی بیمار شده و از بابت مخارج و مسائل اقتصادی، فشار روانی مراجعین کاهش می‌یابد.

اطلاعات بیشتر   فیزیوتراپی کمر در اهواز

روش‌ های پیشگیری از تاندینیتیس لگن

توصیه می‌کنیم پیش‌ از ابتلا به تاندینیتیس لگن از روش‌های پیشگیرانه نسبت‌ به این بیماری اطلاعات جامعی را کسب کنید؛ چراکه این بیماری درد و التهاب زیادی دارد و ممکن است عوارض زیادی را به‌همراه داشته باشد. برخی از روش‌های پیشگیری از تاندینیتیس لگن شامل موارد زیر است.

 • آمادگی جسمانی خود را افزایش دهید و قدرت عضلانی را حفظ کنید.
 • پیش‌ از ورزش کردن بدن خود را با استفاده از حرکات کششی گرم نمایید.
 • از فعالیت‌هایی که فشار زیادی بر تاندون‌های شما در طولانی‌مدت وارد می‌کنند، همواره بپرهیزید و آن‌ها را متوقف کنید.
 • در مدت زمان طولانی در یک موقعیت مکانی ثابت نمایید؛ بلکه به‌طور دوره‌ای و هرچند دقیقه یک‌بار حرکت کنید.
 • برای شروع فعالیت‌های ورزشی ابتدا به‌آرامی شروع و سپس به‌تدریج سطح تمرینات را افزایش دهید.
 • در صورت بروز درد هنگام انجام ورزش آن را متوقف و از کمپرس سرد استفاده نمایید.

سخن پایانی

تندینوزیس یا تاندونیت لگن فزیوتراپی اهواز
تندینوزیس یا تاندونیت لگن فزیوتراپی اهواز

بیماری تاندونیت لگن باعث درد شدید و آزاردهنده‌ای شده که توانایی شما را برای انجام امور روزانه و انجام تمرینات ورزشی با مشکل مواجه می‌کند. البته خوشبختانه این عارضه با استراحت کافی و درمان‌های گفته‌شده همچون فیزیوتراپی به‌راحتی حل می‌شود. بنابراین هنگام بروز تاندینیتیس لگن می‌توانید از روش‌های مختلف درمانی به‌منظور بهبود سلامت خود استفاده کنید. فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل لگن و برای درمان بیماری‌هایی همچون تاندینیتیس لگن بسیار موثر است. کلینیک تخصصی فیزیوتراپی کیانپارس یکی از برترین کلینیک‌های ارائه دهنده خدمات فیزیوتراپی در ایران است. اگر می‌خواهید بدانید که آدرس دقیق این کلینیک فیزیوتراپی کجاست؟ می‌توانید با کارشناسان مجموعه ارتباط برقرار کرده تا اطلاعات کاملی را از آدرس کامل این کلینیک و نحوه رزرو نوبت فیزیوتراپی دریافت کنید.

سوالات متداول

1- آیا مراجعه به پزشک معالج و فیزیوتراپیست بعد از تاندینیتیس لگن ضروری است؟

در زمان وقوع بیماری‌هایی همچون تاندینیتیس لگن توصیه می‌کنیم در سریع‌ترین زمان ممکن به متخصص ارتوپد و در صورت نیاز به کلینیک‌های فیزیوتراپی مراجعه کنید. در غیر این صورت ممکن است باعث بروز نواقص و ناتوانی‌های دائمی در شما شود.

2- انجام فیزیوتراپی چه تاثیری بر بیماری تاندینیتیس لگن دارد؟

اجرای تمرینات و پیگیری درمان فیزیوتراپی دامنه حرکتی لگن را بهبود بخشیده و می‌تواند مشکلات ناشی از التهابات تاندونیت لگن را با سرعت بیشتری درمان کند.

3- چگونه می‌توانیم از تاندینیتیس لگن پیشگیری کنیم؟

انجام حرکات کششی، استفاده از محل ارگونومیک برای انجام کار، بهبود روش‌های تمرینی و عدم انجام فعالیت‌های دشوار در مدت طولانی به پیشگیری از تاندینیتیس لگن کمک می‌کنند.

6 دیدگاه

 • چگونه می‌توان پیشگیری از مشکلات جسمانی پس از جراحی اندام‌ها را از طریق فیزیوتراپی مدیریت کرد و در کمک به بیماران برای جلوگیری از بازگشت به مشکلات اولیه اقدام کرد؟

 • فیزیوتراپی چطور می‌تواند به نقاحت بیمارانی با این مرض در مفاصل مانند آرتروز هستند، کمک کند؟

 • آیا فیزیو تراپی می‌تواند در کمک به نقاحت بیمارانی با این مرض در قسمت صورت و گردن و شانه و دست و آرنج و بازو و مچ و پاهای جلو و پشت هستند، مفید باشد؟

 • چگونه می‌توان از فیزیوتراپی در نقاحت بیمارانی با این مرض در قسمت دست و مچ هستند، بهره برد؟

 • نقش فیزیوتراپی برای بهبودی فعالیت افرادی مبتلا به مشکلات مفصلی مانند آرتروز و بیماری هشتگوت چگونه‌است می‌تواند به کاهش درد و بهبود انعطاف پویایی مفاصلی کمک کند؟

 • آیا فیزیو تراپی می‌تواند در کمک به نقاحت بیمارانی با این مرض در قسمت صورت و گردن و شانه و دست و آرنج و بازو و مچ و پاهای جلو و پشت و کمر و ستون فقرات پایین و سینه و کمر و فیزیوتراپی پاها و بازوها و ساق پا هستند، مفید باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *