فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو(آرتروپلاستی)

فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو(آرتروپلاستی)


فیزیوتراپی اندام های تحتانی؛ تعویض مفصل زانو یکی از پیچیده‌ترین و دشوارترین عمل‌های ارتوپدی است و در صورتی که فرد دچار ساییدگی زانو باشد، پزشک معالج انجام این عمل را توصیه می‌کند. در جراحی تعویض مفصل زانو، انتها استخوان درشت نی و ران برداشته و پروتزهای مصنوعی جایگزین آن‌ها می‌شود. انجام فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در موفقیت‌آمیز بودن جراحی داشته باشد. درنتیجه در این مقاله قصد داریم در خصوص فواید فیزیوتراپی بعد از انجام این جراحی و روش‌های انجام آن توضیحات لازم را به شما عزیزان ارائه دهیم؛ ما را تا انتها مقاله همراهی کنید.

عمل تعویض مفصل زانو چگونه انجام می‌ شود؟

فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو(آرتروپلاستی)
فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو(آرتروپلاستی)

آرتروپلاستی یا عمل تعویض مفصل زانو یکی از شایع‌ترین عمل‌های جراحی ارتوپدی است که طی آن برای بهبود عملکرد زانو از پروتزهای مصنوعی استفاده می‌شود. در برخی جراحی‌ها یک یا دو عضو تعویض می‌شوند و در برخی عمل‌ها به‌طور کامل هر سه بخش مفصل زانو جایگزین می‌شوند. در بسیاری از موارد نیز کشکک زانو به دلایلی همچون پوکی استخوان و آسیب به آن تعویض می‌شود. تعویض مفصل زانو باعث کاهش درد و بازیابی عملکرد قسمت‌های آسیب‌دیده می‌شود.

بهتر است بدانید که دو نوع جراحی برای تعویض مفصل زانو وجود دارد. آرتروپلاستی کامل زانو که در این نوع جراحی هر دو مفصل زانو تحت جراحی قرار می‌گیرند و جابجایی جانبی مفصل زانو که در این روش، جراحی تنها در یک طرف مفصل انجام می‌شود. معمولا بسیاری از افرادی که در سنین 60 الی 80 سالگی قرار دارند، به جراحی تعویض مفصل زانو نیاز خواهند داشت. البته به‌ علت برخی صدمات ناشی از تصادف، ممکن است افراد سنین پایین‌تر نیز به این عمل این نیاز پیدا کنند. توجه داشته باشید که پزشک معالج ابتدا روش‌های دارویی، فیزیوتراپی یا تزریق را برای بیمار تجویز می‌کند؛ اما اگر هیچ‌یک از این درمان‌ها مفید واقع نشوند، درنهایت جراحی تعویض مفصل زانو انجام می‌شود.

دلایل تعویض مفصل زانو

به‌طورکلی علت اصلی انجام جراحی تعویض مفصل زانو، دردهای مزمن و آزاردهنده‌ای است که باعث کاهش توان حرکتی می‌شود. گاهی اوقات این دردها با انحراف یا ضربدری شدن زانوها همراه خواهد بود. مهم‌ترین دلایل تعویض مفصل زانو شامل موارد زیر است.

اطلاعات بیشتر   فشار به عضلات و تاندون های ناحیه لگن

آرتروز زانو

آرتروز زانو یکی از عارضه‌های فرسایشی است که با افزایش سن رخ می‌دهد. معمولا بسیاری از افرادی که بالای 50 سال دارند در معرض این بیماری هستند؛ اما گاهی اوقات در سنین جوانی نیز ممکن است افراد دچار آرتروز زانو شوند. در آرتروز زانو، غضروف محافظ استخوان‌های زانو نرم و فرسوده شده و سبب ساییده شدن استخوان‌ها به یکدیگر می‌شود. ساییده شدن استخوان‌ها با یکدیگر درد و سفت شدن زانو را به همراه دارد.

روماتیسم مفصلی

در بیماری روماتیسم مفصلی، ماده محافظ در مفاصل ملتهب شده و ضخامت آن‌ها افزایش پیدا می‌کند که درنتیجه به غضروف صدمه می‌زند. بیماری روماتیسم مفصلی درنهایت غضروف را از بین برده و باعث درد شدید و سفت شدن زانو می‌شود.

آرتریت ناشی از ضربه

در بسیاری از مواقع پس‌ از یک آسیب جدی در زانو این عارضه روی می‌دهد. طی این بیماری استخوان‌های دور زانو شکستگی پیدا کرده و رباط‌های آن پاره می‌شود. با گذشت زمان غضروف مفصلی آسیب‌دیده و باعث درد در ناحیه زانو و کاهش دامنه حرکتی می‌شود.

فواید انجام فیزیوتراپی پس‌ از عمل تعویض مفصل زانو

به‌طورکلی فیزیوتراپیست‌ها پس‌ از عمل تعویض مفصل زانو وضعیت بهبودی بیمار را به‌طور کامل بررسی می‌کنند و در طی نمودن روند سریع بهبودی تاثیرگذار هستند. در ادامه به برخی از فواید انجام فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو اشاره خواهیم نمود.

تقویت عضلات پا

پس‌ از عمل جراحی تعویض مفصل زانو به‌دلیل عدم حرکت و ثابت بودن پا، عضلات و ماهیچه‌های اطراف آن برای مدتی ضعیف خواهند شد. درنتیجه برای افزایش دامنه حرکتی و بازگشت به حالت اولیه باید این عضلات را تقویت کنید. فیزیوتراپی پس‌ از جراحی تعویض مفصل زانو، حرکتی بدون مشکلی را برای فرد فراهم می‌کند و باعث تقویت عضلات پا می‌شود.

بازتوانی

معمولا افرادی که جراحی تعویض مفصل زانو انجام می‌دهند تا مدتی توان انجام فعالیت‌های روزانه و عادی خود را ندارند. انجام فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو باعث می‌شود که بیمار عملکرد خود را سریع‌تر به دست آورد و پس‌ از مدتی فعالیت خود را از سر بگیرد.

کاهش عوارض

هر عمل جراحی ممکن است عوارضی مانند درد، تورم و التهاب را به‌همراه داشته باشد. جراحی تعویض مفصل زانو نیز ممکن است عوارض به‌خصوصی همچون اسپاسم عضلانی را برای بیمار ایجاد کند. بنابراین بیمار حتما باید چند جلسه فیزیوتراپی انجام دهد تا عوارض پس‌ از این جراحی کاهش یابند.

مهم ترین نکات مراقبتی پس از عمل جراحی تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو(آرتروپلاستی)
فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو(آرتروپلاستی)

مراقبت‌های پس‌ از جراحی تعویض مفصل زانو در توان‌بخشی بیمار نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. مهم‌ترین نکات مراقبتی بعد از این جراحی شامل موارد زیر است.

مدیریت درد

درد داشتن پس‌ از هر عمل جراحی کاملا طبیعی و نرمال است؛ اما بیمار باید بتواند با مصرف مسکن‌های تجویزشده توسط پزشک معالج و افزایش آستانه تحمل درد، خود را کنترل و مدیریت کند.

اطلاعات بیشتر   تاندونیت آشیل پا چه علائم و نشانه هایی دارد؟

مراقبت از زخم

برای جلوگیری از عفونت، مراقبت از زخم‌های ناشی از جراحی امری بسیار بااهمیت است. از جمله مهم‌ترین مراقبت‌های پس‌ از جراحی می‌توان به بانداژ کردن به‌موقع، استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های تجویزشده توسط پزشک معالج و شستشوی به‌موقع زخم اشاره نمود.

پیشگیری از لختگی خون بیمار

پس ‌از جراحی تعویض مفصل زانو باید کارهایی را به‌منظور پیشگیری از تورم و لختگی خون انجام دهید. پوشیدن جوراب‌هایی همچون جوراب‌های ضدتورم، مصرف داروهای رقیق‌کننده خون همچون آسپرین طبق نظر پزشک و حرکت دادن پا زیر نظر فیزیوتراپیست از لختگی خون و تورم جلوگیری می‌کند.

نفس عمیق کشیدن

استفاده از داروهای مسکن و بیهوشی و استراحت مطلق در رختخواب عوارض متعددی همچون اختلال ریه را برای بیمار به‌همراه خواهد داشت. این دسته از عوارض باعث می‌شوند که بیمار نتواند به‌خوبی نفس عمیق بکشد. اگرچه توصیه می‌کنیم پس‌ از انجام جراحی تعویض مفصل زانو نفس‌های عمیق و شکمی بکشید تا از اختلال ریه جلوگیری شود.

انجام تمرینات منظم فیزیوتراپی

معمولا انجام تمرینات فیزیوتراپی، روز بعد از جراحی تعویض مفصل زانو انجام خواهد شد. معمولا در روز اول پس‌ از انجام این جراحی فیزیوتراپیست با مراجعه به بیمار و بررسی وضعیت او، تمریناتی را به‌منظور کاهش درد ورم تجویز می‌کند. چند روز پس‌ از عمل نیز برای تقویت عضله‌های بیمار تمرین‌های پیش‌رونده‌ای توصیه می‌شود که فرد باید آن‌ها را به‌صورت منظم و اصولی انجام دهد تا فیزیوتراپیست بتواند در روزهای آتی تمرینات پیچیده‌تری را ارائه کند.

بیمار باید توجه کند که برای انجام فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو تنها به کلینیک‌ها و مجموعه‌های مراجعه کند که از کادری مجرب برخوردار باشند تا خدمات مفیدی را برای بهبودی بیمار ارائه دهند؛ اما یافتن بهترین کلینیک فیزیوتراپی در ایران امری دشواری است و نیازمند صرف زمان بسیاری خواهد بود. اگر برایتان سوال است که برترین کلینیک فیزیوتراپی کجاست؟ باید بگوییم تنها مجموعه‌هایی را می‌توان برای انجام فیزیوتراپی مناسب دانست که از بروزترین تجهیزات برای درمان بیماران استفاده می‌کنند و تمام تلاش خود را برای بهبودی بیمار بکار می‌گیرند. کلینیک فیزیوتراپی کیانپارس اهواز علاوه‌بر اینکه خدمات فیزیوتراپی با قیمت مناسب را به بیماران خود ارائه می‌کند، بروزترین تجهیزات را برای درمان فراهم کرده است.

اهمیت انجام فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

بیمارانی که جراحی تعویض مفصل زانو انجام داده‌اند، پس‌ از مراجعه به فیزیوتراپی تحت معایناتی به‌منظور ارزیابی دامنه حرکتی مفاصل قرار می‌گیرند. در این دسته از معاینات علاوه‌بر مفصل زانو، مفاصل ران، قوزک پا و ستون فقرات نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. در واقع در دو هفته ابتدایی پس‌ از عمل مهم‌ترین هدف فیزیوتراپیست کاهش ورم زانو و بازیابی دامنه کامل حرکتی است. هر زمان که دامنه حرکتی مفصل زانو تکمیل شد، شما می‌توانید ورزش‌ها و تمرینات فیزیوتراپی را آغاز کنید. توجه داشته باشید که در انجام تمرینات فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو، باید تمام مفاصل بدن عملکرد مناسبی را از خود نشان دهند تا فشار زیادی بر مفصل زانو وارد نشود.

اطلاعات بیشتر   چگونه در منزل فیزیوتراپی کنیم

اگر ساکن اهواز هستید و به‌ تازگی جراحی تعویض مفصل زانو انجام داده‌اید، قطعا به‌دنبال بهترین کلینیک فیزیوتراپی در اهواز خواهید بود. مجموعه فیزیوتراپی کیانپارس با بهره‌گیری از بهترین فیزیوتراپیست‌ها و بروزترین دستگاه‌های فیزیوتراپی همواره آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان است. قیمت فیزیوتراپی در این مرکز کاملا منصفانه بوده و شما می‌توانید بدون نگرانی با مراجعه به این مجموعه روند درمان خود را طی کنید.

کلینیک فیزیوتراپی کیانپارس خدمات فیزیوتراپی را در منزل نیز برای بیماران فراهم کرده است؛ چراکه برخی از بیماران پس‌ از عمل به‌دلیل کهولت سن یا سخت بودن جراحی نمی‌توانند از منزل خارج شوند. در این مواقع انجام فیزیوتراپی در منزل یک مزیت مهم محسوب می‌شود. شاید برایتان سوال باشد که این کلینیک فیزیوتراپی چه بخش‌هایی دارد؟ در پاسخ به این سوال بهتر است بگوییم کلینیک فیزیوتراپی کیانپارس به‌منظور افزایش راحتی بیماران و بهبود خدمت‌رسانی از بخش‌های مختلف برای طی نمودن روند درمان بیماران تشکیل شده‌ است. در تمام این بخش‌ها خدمات فیزیوتراپی با بهترین کیفیت به شما عزیزان ارائه می‌شود. بنابراین اگر به‌دنبال نزدیک‌ ترین فیزیوتراپی به اهواز و محل زندگی خود هستید، از کلینیک تخصصی فیزیوتراپی کیانپارس غافل نشوید.

سخن پایانی

عمل جراحی تعویض مفصل زانو یکی از پیچیده‌ترین و دشوارترین عمل‌های ارتوپدی است. این جراحی علاوه‌بر تخصص ارتوپد، نیازمند یک فیزیوتراپیست با تجربه و حرفه‌ای خواهد بود. متخصص فیزیوتراپی برای توان‌بخشی به بیمار از روش‌های مختلفی همچون درمان دستی، تحریک الکتریکی و ارائه تمرینات ورزشی استفاده می‌کند تا عملکرد پیشین بیمار را به او بازگرداند. مهارت فیزیوتراپیست در بهبود بیمار بسیار تاثیر داشته و از عوارض پس‌ از جراحی جلوگیری می‌کند. اگر قصد انجام فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو را داشتید، می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت مجموعه فیزیوتراپی کیانپارس اقدام به رزرو نوبت فیزیوتراپی کنید تا با کمک فیزیوتراپیست قدرت زانوی خود را در سریع‌ترین زمان ممکن به‌دست آورید.

Loading...

سوالات متداول

1- چه زمانی بعد از جراحی تعویض مفصل زانو می‌توان فیزیوتراپی را آغاز نمود؟

برخی از افراد بلافاصله پس‌ از عمل جراحی، فیزیوتراپی را در کلینیک آغاز می‌کنند و برخی دیگر نیز پس‌ از گذشت مدتی بسته به میزان توانایی می‌توانند درمان فیزیوتراپی را شروع کنند.

2- پس‌ از انجام عمل تعویض مفصل چه مراقبت‌هایی لازم است؟

بیمار باید به‌منظور جلوگیری از عفونت از زخم ناشی از جراحی مراقبت کرده و برای مدیریت درد از مسکن‌هایی تجویز شده توسط پزشک استفاده کند.

3- عدم انجام فیزیوتراپی پس‌ از جراحی تعویض مفصل زانو چه عوارضی را درپی دارد؟

اگر بیمار پس‌ از جراحی تعویض مفصل زانو درمان فیزیوتراپی قطع پیگیری نکند، باعث سفتی، آسیب عصبی، بی‌ثباتی در مفصل یا دررفتگی زانو خواهد شد.

منبع: ایران دی پی تی(irandpt)

6 دیدگاه

  • تأثیر تمرینات‌ورزشی فیزیوتراپی در تسریع بهبودی و تقویت عضلات بعد از جراحی پا و زانو ب‌چه صورت‌است می‌تواند بهبودی توانایی حرکتی و پشتیبانی مفاصل کمک کند؟

  • تاثیر تمرین در فیزیوتراپی کیانپارس می تواند در بهبود وضعیت عضلاتی و افزایش قدرت و استقامت عضلاتی کمک کنند؟

  • نقش فیزیوتراپی برای بهبودی فعالیت افرادی مبتلا به مشکلات مفصلی مانند فیبرومیالژیا و بیماری هشتگوت چگونه‌است می‌تواند به کاهش درد و بهبود حرکت مفاصل آنها کمک کند؟

  • چگونه تغذیه و ساعت خواب متناسب با فیزیوتراپی بعد از جراحی اندام‌ها می‌توانند بهبودیی کمک کنند؟

  • چگونه می‌توان تمرینات‌ورزشی توانبخشی را بهره‌مندی در درمان اختلالات نورولوژیکی افزایش داد؟

  • تأثیر فیزیوتراپی در تسریع بهبودی و تقویت عضلات بعد از جراحی پا و زانو ب‌چه صورت‌است می‌تواند بهبودی عملکرد مفاصلی کمک کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *