فیزیوتراپی چگونه در پروسه درمان به افراد کمک می‌کند؟

فیزیوتراپی چگونه در پروسه درمان به افراد کمک می‌کند؟


فیزیوتراپی، یک روش درمانی غیرتهاجمی و بدون نیاز به جراحی است که برای درمان دردهای عضلانی و اسکلتی، همچنین درمان التهاب‌های مزمن در مناطق مختلف بدن انسان استفاده می‌شود. در مراکز فیزیوتراپی، با استفاده از دستگاه‌های الکتروتراپی، انجام ماساژ و دیگر تکنیک‌ها، به تحریک سلولی و افزایش فرآیندهای سوخت و ساز بدن در مناطق آسیب‌دیده پرداخته می‌شود. این فرآیند منجر به کاهش درد و التهاب‌های مزمن شده و همچنین فرایندهای درمانی بدن را تحریک کرده و بهبودی آسیب‌دیدگی‌ها را تسریع می‌بخشد.

فیزیوتراپی به‌عنوان یک روش بسیار کارآمد در درمان بیماری‌ها و عوارض مرتبط با ستون فقرات و دردهای عضلانی-اسکلتی شناخته می‌شود و در کشورهای پیشرفته دنیا به‌عنوان یکی از روش‌های درمانی محبوب و متداول مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین، فیزیوتراپی در درمان بیماری‌های مغز و اعصاب، بیماری‌های روماتیسمی و پوستی، بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های ارتوپدی و آسیب‌های ورزشی و همچنین درمان سوختگی و بیماری‌های زنان تأثیرگذار است.

از دیگر کاربردهای فیزیوتراپی می‌توان به پیشگیری از آسیب‌های ورزشی و تسریع در روند بهبود آسیب‌دیدگی‌ها اشاره کرد. ورزشکاران حرفه‌ای برای تسریع و بهبود درمان آسیب‌دیدگی‌های خود، جلسات منظم فیزیوتراپی را طی می‌کنند. این جلسات نه‌تنها بازخوردهای بسیار خوبی را بدون عوارض جانبی ارائه می‌دهند، بلکه منجر به بازگشت سریع‌تر آنان به فعالیت‌های ورزشی می‌شود. همانطور که مستحضرید در این مطلب به بررسی سؤال فیزیوتراپی چگونه در پروسه درمان به افراد کمک می‌کند؟ پرداخته‌ایم.

فیزیوتراپیست چه مشکلاتی را می‌تواند درمان کند؟

فیزیوتراپیست‌ها برای درمان مشکلاتی که ناشی از آسیب‌دیدگی، بیماری و ناتوانی است کار می‌کنند. در اینجا مثال‌هایی از مواردی که فیزیوتراپی در درمان آن‌هانقش دارد را برایتان آورده‌ایم:

 • درمان مشکلاتی در مفاصل، استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و رباط‌ها ازجمله آرتروز و تأثیرات بعد از قطع عضو
 • کاهش درد گردن و کمر که ناشی از مشکلات در عضلات و بافت اسکلتی بدن باشد
 • توان‌بخشی ناتوانی‌های ناشی از مشکلات قلبی
 • بهبود مشکلات ریوی مانند آسم
 • درمان موارد مربوط به فلج، مشکلات لگنی مانند مشکلات مثانه و روده که در ارتباط با زایمان پیش آمده‌اند
 • کمک به کاهش خستگی، درد، ورم، سفتی و از دست دادن قدرت عضلانی، به‌عنوان مثال در طی درمان سرطان یا مراقبت تسکینی
اطلاعات بیشتر   اهمیت انجام فیزیوتراپی بعد از دررفتگی لگن

دلایلی که باید به یک فیزیوتراپیست مراجعه کرد

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود شما به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید. گاهی اوقات پزشک شما به این منظور که آسیب‌دیدگی و شرایط خاص شما را درمان کند شما را به فیزیوتراپیست ارجاع می‌دهد. در دیگر مواقع ممکن است شما خودتان داوطلبانه اقدام کرده باشید و بخواهید درمان فیزیوتراپی را شروع کنید. بعضی از شایع‌ترین عللی که مردم به دکتر فیزیوتراپیست مراجعه می‌کنند شامل موارد زیر می‌شود:

 • پس از جراحی: بعد از جراحی حرکت کردن و بلند شدن نقش مهمی در روند بهبودی شما دارد. اگر بخشی از بدن شما مثل پاها، دست‌ها، کمر، تحت تأثیر قرار گیرند فیزیوتراپی به بیمار کمک می‌کند که دوباره بتواند از آن بخش از بدن استفاده کند یا آسیب‌دیدگی را جبران نماید.
 • بیماری: بعد از بیماری طولانی یا بعد از بیماری که روی تعادل، تحرک یا مهارت‌های حرکتی شما تأثیر گذاشته باشد.
 • آسیب‌دیدگی‌ها که باعث می‌شود بیمار با درد زیاد یا ناتوانی هنگام حرکت مواجه شود اغلب از طریق فیزیوتراپی درمان می‌شوند.
 • مشکلات مزمن سلامتی: برخی مشکلات مزمن برای سلامتی مانند بیماری دیابت که ممکن است روی تحرک و تعادل شما تأثیر بگذارد.
 • بهبود عملکرد بدن: ورزشکاران یا حتی بیمارانی که می‌خواهند عملکرد بهترین در تناسب‌اندام خود داشته باشند می‌توانند به فیزیوتراپیست مراجعه نمایند تا به استراتژی‌هایی برای به حداکثر رساندن توانایی‌های بدنی خود در هنگام اجرا دست پیدا کنند.
 • سلامت عمومی بدن: بیماران می‌توانند فیزیوتراپی را برای مواجه با اثرات پیری یا یادگیری مهارت‌هایی برای سالم ماندن، انعطاف‌پذیری و حفظ و تقویت اندام‌ها شروع کنند.
اطلاعات بیشتر   فیزیوتراپی بعد از جراحی تعویض مفصل ران پا

جمع‌بندی

فیزیوتراپی به‌عنوان یک روش درمانی غیرتهاجمی و مؤثر، نقش بسیار مهمی در درمان بیماری‌ها و آسیب‌های مختلف دارد. کلینیک فیزیوتراپی کیانپارس اهواز با ارائه خدمات باکیفیت و تخصصی توسط تیمی متخصص و مجرب، به بیماران کمک می‌کند تا با درمان مشکلات عضلانی، اسکلتی، عصبی، ورزشی، پس از جراحی و مشکلات مرتبط با پیری، به بهبودی و بازگشت به عملکرد طبیعی خود برسند. این کلینیک با استفاده از تجهیزات پیشرفته و روش‌های مدرن، اهمیت فیزیوتراپی را در مراقبت از سلامت بیماران به‌وضوح نمایان می‌سازد. به‌این‌ترتیب، افراد می‌توانند با اطمینان به کلینیک فیزیوتراپی کیانپارس اهواز مراجعه کرده و از تجربه‌ی درمانی مؤثر و حرفه‌ای بهره‌مند شوند.

6 دیدگاه

 • چگونه تمرینات‌ورزشی تعادلی و توانبخشی می‌توانند در پیشگیری از آسیب‌های ورزشی و افتادن در سالمندان کمک کنند و ب‌چه صورت می‌توانند کیفیت زندگی آنها را بهبود بخشند؟

 • چطور می‌توان از تمرینات فیزیوتراپی در نقاحت بیمارانی با این مرض در قسمت دست و سینه هستند، بهره برد؟

 • چگونه تمرینات‌ورزشی توانبخشی می‌توانند در بهبود وضعیت عضلاتی و سیستم عصبی افراد با اختلالات توجه و بیش‌فعالی مؤثر باشند و ب‌چه صورت می‌توانند بهبودی تمرکز و توجه آنها کمک کنند؟

 • چطور می‌توان فیزیوتراپی را برای بهبود عملکرد بیمارانی با این مرض در قسمت زانو و ران هستند، به کار برد؟

 • چه اهمیتی به تمرینات‌ورزشی تنظیم شده و مراقبت‌های خودکارانه (self-care) بعد از فیزیوتراپی بعد از جراحی اندام‌ها اختصاص داده می‌شود و ب‌چه صورت می‌توان بیماران را ترغیب کرد که در خانه نیز تمرین کنند؟

 • فیزیوتراپی چطور می‌تواند به بهبود عملکرد بیمارانی با این مرض در قسمت پا و بازوها و دست هستند، کمک کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *