فیزیوتراپی آسیب رباط‌های صلیبی

فیزیوتراپی آسیب رباط‌های صلیبی


یکی از مهم‌ترین رباط‌های قرار گرفته در زانوی هر فرد رباط صلیبی او است.‌ عملکرد درست این رباط حرکت زانو را امکان‌پذیر می‌کند. به همین دلیل است که هر گونه آسیب در این ناحیه مهم تلقی می‌شود و باید هر چه سریع‌تر درمان شود.

فیزیوتراپی آسیب رباط‌های صلیبی به عنوان یکی از درمان‌های فیزیکی موثر است که جهت کنترل و بهبود این عارضه در نظر گرفته می‌شود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله به بررسی این عارضه و همچنین روش‌های درمانی در نظر گرفته شده برای آن بپردازیم. بنابراین اگر خود یا یکی از اطرافیانتان درد زیادی را به دلیل این بیماری تحمل می‌کند، مطالعه این مقاله می‌تواند به شمادر جهت انجام اقدامات لازم کمک کند‌.

تعریف آسیب رباط‌های صلیبی

رباط صلیبی دارای دو بخش قدامی و درون مفصلی است که با کنار یکدیگر قرار گرفتن موجب پایداری و استحکام در زانو می‌شوند. منظور از آسیب رباط‌های صلیبی شکستن یا ضربه‌ای است که موجب باعث پاره شدن، ایجاد درد یا تورم در این ناحیه می‌شود‌.

وارد شدن آسیب‌های جدی به این رباط‌ها حتی ممکن است عملکرد فرد را تحت تاثیر قرار دهند. به همین دلیل توصیه می‌شود که در صورت بروز علائم اولیه حتما از پزشکانی که در این زمینه فعالیت دارند کمک بخواهید تا در زمینه تشخیص به شما کمک کنند.

اطلاعات بیشتر   اهمیت انجام فیزیوتراپی بعد از دررفتگی لگن

دلایل آسیب رباط‌های صلیبی

یافتن دلایل آسیب رباط‌های صلیبی هم برای پزشک و هم برای بیمار از جایگاه خاص و ویژه‌ای برخوردار است. در واقع می‌توان گفت متخصصان با اطلاع از این دلایل می‌توانند پروتکل خاصی را برای فرد در نظر بگیرند. از مهم‌ترین دلایل آسیب رباط‌های صلیبی می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 • انجام ورزش‌های سنگین
 • انجام حرکات ورزشی اشتباه یا به اصطلاح آسیب‌های ناشی از ورزش
 • اضافه وزن
 • سقوط و تصادف
 • پرت شدن از ارتفاع

درمان آسیب رباط‌های صلیبی

پس از اینکه مشخص شد رباط‌های صلیبی شما آسیب دیده است، باید با مشورت پزشکان مربوطه بهترین روش درمانی را برای کنترل و رهایی از درد انتخاب کنید. گزینه‌های بسیاری برای درمان آسیب رباط‌های صلیبی که برخی از مهم‌ترین‌های آن‌ها به شرح زیر است:

جراحی

جراحی یکی از مهم‌ترین روش‌های درمانی در نظر گرفته شده برای افرادی است که از آسیب رباط‌های صلیبی رنج می‌برند. این شیوه درمانی بیشتر زمانی استفاده می‌شود که آسیب به قدری زیاد باشد که روش‌های غیر تهاجمی نتواند پاسخگو آن باشد.

سلول درمانی

سلول درمانی یک شیوه درمانی بسیار نوین است که در مراکز معتبر و پیشرفته پزشکی در سراسر جهان انجام می‌شود. در این روش از سلول‌های قوی فرد برای تزریق در نقاط آسیب دیده استفاده می‌شود.

دارو درمانی

عمده داروهایی که برای کنترل این داروها مورد استفاده قرار می‌گیرند مسکن‌ها و استروئیدها هستند.

استراحت و استفاده از کمپرس سرد و گرم

استراحت کردن و همچنین استفاده از کیسه یا کمپرس سرد و گرم باعث می‌شود تا در ناشی از این عارضه به طور قابل توجه‌ای کنترل شود.

اطلاعات بیشتر   فیزیوتراپی مچ‌ پا در اهواز - همه چیز در رابطه با مچ پا

فیزیوتراپی

هنگامی که از فیزیوتراپی برای درمان آسیب رباط صلیبی صحبت می‌شود، منظور مجموعه‌ای از شیوه‌های درمانی فیزیکی است که در این مسیر به کار گرفته می‌شود. برخی از مهم‌ترین درمان‌های فیزیوتراپی که برای کنترل این عارضه دردناک مفید هستند عبارتند از کاردرمانی، ورزش درمانی، ماساژ درمانی، درمان‌های دستی، استفاده از سوزن خشک و…

پیشگیری از آسیب رباط‌های صلیبی

بهترین کار این است که با انجام روش‌های پیشگیری از آسیب رباط‌های صلیبی شانس ابتلا خود به این عارضه را به طور قابل توجه‌ای کاهش دهید. قطعا همیشه پیشگیری بهتر از درمان خواهد بود. برخی از مهم‌ترین روش‌هایی که برای پیشگیری از آسیب رباط صلیبی پیشنهاد می‌شوند عبارتند از:

 • کنترل وزن
 • ورزش و تحرک
 • پرهیز از مصرف الکل و دخانیات
 • دوری از انجام حرکات ورزشی سنگین و اشتباه

سخن پایانی

در این مطلب در رابطه با آسیب رباط‌های صلیبی و همچنین شیوه‌های درمانی آن صحبت کردیم. قطعا یکی از درمان‌های موثری که برای کاهش درد و بهبود این عارضه در نظر گرفته می‌شود، فیزیوتراپی است. اثرگذاری بالا این شیوه درمانی باعث می‌شود تا از آن به عنوان بهترین روش درمان آسیب در رباط صلیبی یاد شود.

نکته‌ای که لازم است در اینجا به آن اشاره کنیم این است که دریافت خدمات فیزیوتراپی از هر کلینیکی کار درستی نیست. برای اینکه رضایت کافی را از خدمات دریافتی داشته باشید لازم است تا از مراکز مطرحی که در این زمینه فعالیت دارند، کمک‌ بگیرید. کلینیک فیزیوتراپی کیانپارس یکی از بهترین کلینیک‌های فیزیوتراپی در اهواز است که برخورداری از کادری متخصص و مجرب توانسته است به شهرت بسیاری دست یابد.

اطلاعات بیشتر   فیزیوتراپی مفصل ران در شهر اهواز

رزرو نوبت

ممکن است به هر دلیلی زمان لازم برای مراجعه حضوری به کلینیک کیانپارس جهت رزرو نوبت را نداشته باشید. در چنین شرایطی هیچ جایی برای نگرانی نیست. شما به راحتی می‌توانید با پر کردن فرم زیر نوبت دلخواه خود را دریافت کنید. با این کار نه تنها در وقت خود بلکه در هزینه‌های رفت و آمد نیز صرفه جویی کرده‌اید.

Loading...

سوالات متداول

هزینه فیزیوتراپی آسیب رباط‌های صلیبی چقدر است؟

بسته به میزان آسیب وارد شده به رباط زانو شما پزشک از روش‌های مختلفی برای درمان کمک می‌گیرد. بسته به روش منتخب و همچنین کلینیکی که برای دریافت خدمات انتخاب کرده‌اید، هزینه متفاوتی در انتظار شما خواهد بود.

تعداد جلسات آسیب رباط‌های صلیبی چند تا است؟

هر چه میزان آسیب وارد شده به رباط صلیبی شما بیشتر باشد، تعداد جلسات لازم برای فیزیوتراپی نیز بیشتر است. به همین دلیل می‌توان گفت که تعداد جلسات آسیب رباط‌های صلیبی بسته به نظر متخصص با توجه به میزان آسیب رخ داده متفاوت است.

6 دیدگاه

 • تاثیر تمرین در فیزیوتراپی کیانپارس می تواند در بهبود توانایی حرکتی و کیفیت زندگی کودکان با اختلالات حسی و حرکتی کمک کنند و ب‌چه صورت می‌توانند به آنها در یادگیری مهارت‌های جدید کمک کنند؟

 • تأثیر تمرینات‌ورزشی توانبخشی بعد از جراحی مفصل چگونه‌است می‌تواند بهبودی عملکرد مفاصل و عضلات پس از جراحی کمک کند؟

  • تمرینات توانبخشی بعد از جراحی مفصل با تقویت عضلات اطراف مفصل، افزایش انعطاف پذیری و استقامت به بهبود عملکرد مفاصل و عضلات بعد از جراحی کمک می کند.

 • تأثیر فیزیوتراپی برای بهبودی فعالیت افرادی مبتلا به مشکلات مفصلی مانند فیبرومیالژیا و بیماری هشتگوت چگونه‌است می‌تواند به کاهش درد و بهبود حرکت مفاصل آنها کمک کند؟

  • فیزیوتراپی به عنوان یک درمان غیردارویی برای افراد مبتلا به مشکلات مفصلی مانند فیبرومیالژیا و بیماری هشتگ موثر است. این درمان شامل تمرینات بدنی، ماساژ، استفاده از وسایل درمانی و توصیه هایی برای حرکات صحیح است. با انجام تمرینات فیزیوتراپی مناسب، عضلات قوی تر می شوند و حرکت مفاصل بهبود می یابد. این اقدامات باعث کاهش درد و بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا می شود. همچنین ماساژ و وسایل درمانی می توانند به کاهش التهاب و تسکین درد کمک کنند. این روش ها برای بهبود فعالیت افراد مبتلا به این مشکلات مفصلی استفاده می شود و نتایج مثبتی در کاهش درد و افزایش حرکت مفاصل آنها داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *