فیزیوتراپی انگشتان دست دراهواز

فیزیوتراپی انگشتان دست دراهواز


انگشتان دست نقش مهمی در انجام فعالیت‌های روزمره ما ایفا می‌کنند؛ بنابراین وارد شدن آسیب به آن می‌-تواند کیفیت زندگی ما را تحت تأثیر خود قرار دهد. از جمله درمان‎‌های رایج به غیر از جراحی برای آسیب‌های وارده به دست، فیزیوتراپی انگشتان می‌‎باشد. فیزیوتراپیست با ارائه تکنیک‌ها و تمرینات مختلف، اختلالات و آسیب‌های دست را مدیریت کرده و در جهت بهبود آن‌ها عمل می‌کند. فیزیوتراپی دست به طور کلی شامل ورزش، مراقبت از زخم و آتل‌بندی می‌شود و ممکن است متناسب با آسیب وارده، تعداد جلسات مختلفی را شامل شود. تکنیک‌های به کار برده شده در فیزیوتراپی دست، برای سایر اندام‌های فوقانی نظیر ساعد، آرنج، بازو و‌شانه و کتف نیز کاربرد دارد.

فیزیوتراپی انگشتان دست چه کمکی به کاهش درد و بهبودی عارضه می‌کند؟

هدف اصلی فیزیوتراپی انگشتان دست این است که حرکت و عملکرد طبیعی این عضو را بازگردانده و خطر عود بیماری را کاهش دهند. همچنین کاهش درد و التهاب نیز از دیگر اهداف این روش درمانی محسوب می‌-شوند. در فیزیوتراپی به غیر از تکنیک‌های تخصصی، از روش‌های دیگر هم نظیر طب سوزنی، ماساژ درمانی و تمرینات ورزشی استفاده می‌شود.

چه بیمارانی به فیزیوتراپی انگشتان دست نیاز دارند؟

بیمارانی کاندیدای این روش درمانی هستند که در حوادث مختلف، دچار آسیب‌هایی نظیر شکستگی، سوختگی، جراحت، کشیدگی و آسیب به تاندون‌ها شده باشند. همچنین برخی بیماری‌ها نیز باعث می‌شوند فرد به فیزیوتراپی انگشتان دست نیاز پیدا کند. آرتریت، سندرم تونل کارپال، انگشت شست اسکی بازان و بیماری‌های عصبی از این دست بیماری‌ها هستند.

اطلاعات بیشتر   فیزیوتراپی مفصل شانه و کتف در شهر اهواز

آرتریت

آرتریت به معنای التهاب یک یا چند مفصل است که علائمی مانند درد و سفتی در ناحیه مورد نظر ایجاد می‌-کند. این بیماری معمولاً در بزرگسالان ایجاد می‌شود اما بروز آن در کودکان نیز ممکن است اتفاق بیفتد. درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما می‌توان با روش‌های مختلفی مانند فیزیوتراپی، شدت درد آن را کاهش داد و کیفیت زندگی شخص را به وضعیت سابق بازگرداند.

سندرم تونل کارپال

این بیماری در صورتی بروز پیدا می‌کند که عصب میانی یا مدین فشرده شود. این وضعیت معمولاً در قسمت جلویی مچ دست به داخل ایجاد می‌شود که نتیجه آن نقص عصبی در انگشت شست و دو انگشت مجاور و بستر ناخن آن است. سندرم تونل کارپال معمولاً در افرادی بروز پیدا می‌کند که روزانه به طور مکرر از دست خود کار می‌کشند. کارمندان و کارگران ساختمانی از گروه‌هایی هستند که در معرض ابتلا به این سندرم دردناک قرار می‌گیرند.

شبکه عصبی برای ارتباط با ماهیچه‌های انگشتان دست از مسیر مشخصی از مچ دست و تونل کارپال عبور می‌کند. به طور کلی تونل کارپال مسیر بسیار باریکی دارد و به دلیل بافت همبند ضخیم و تاندون‌های عبوری، امکان فشرده‌سازی در آن بسیار بالا است. با بروز بیماری سندرم تونل کارپال، این مسیر بسیار باریک شده و عصب میانی تحت فشار قرار می‌گیرد. علائم آن شامل درد عصبی دست، گزگز، بی‌حسی و ضعف در انگشتان دست می‌باشد. این بیماری به وسیله فیزیوتراپی قابل تسکین است اما به وسیله روش‌های درمانی دیگری نظیر جراحی نیز بهبود می‌یابد.

انگشت شست اسکی بازان

در صورتی که رباط داخل مفصل شست رگ به رگ شود، انگشت شست اسکی بازان نامیده می‌شود. دلیل این نامگذاری به این خاطر است که این اختلال در اسکی بازان بسیار شایع است. علاوه بر افتادن انگشت شست بر روی چوب اسکی، دراز کشیدن بر روی دست نیز ممکن است باعث رگ به رگ شدن این رباط شود. احتمال شکستگی در این موارد بسیار اندک است و تنها فرد دچار رگ به رگ شدن در رباط مفصل شست خود می‌شود. درد، تورم و حساسیت به لمس در داخل شست، از علائم انگشت شست اسکی بازان است.

اطلاعات بیشتر   فیزیوتراپی کمر در اهواز

جمع‌بندی

فیزیوتراپی دست می‌تواند به عنوان یک روش درمانی مؤثر، برای بیمارانی که دچار نقص حرکتی و عملکردی در این ناحیه هستند، مفید واقع شود. این شیوه درمانی در سریع‌ترین زمان ممکن؛ التهاب و درد مفاصل انگشتان را به طور چشمگیری کاهش داده و در جلوگیری از پیشرفت اختلالات مربوطه نقش بسزایی ایفا می‌کند.

 

سؤالات متداول

هزینه فیزیوتراپی انگشتان دست چقدر است؟

هزینه فیزیوتراپی به روش‌ها و تجهیزات مورد استفاده بستگی دارد. با توجه به میزان آسیب وارده به دست بیمار، وضعیت فرد ارزیابی شده و هزینه به اطلاع وی می‌رسد.

چند جلسه برای فیزیوتراپی انگشتان دست نیاز است؟

پاسخ این سؤال به شدت آسیب وارده، دستور پزشک و نتایج ارزیابی وضعیت بیمار وابسته است.

6 دیدگاه

  • چگونه فیزیوتراپی می‌تواند بهبودی عملکرد افراد مبتلا به مشکلات عضلانی و سیستم عصبی کمک کند و ب‌چه صورت می‌تواند به افزایش قدرت عضلات و توانایی حرکتی آنها کمک کند؟

  • تأثیر تمرینات‌ورزشی توانبخشی برای بهبودی فعالیت افرادی مبتلا به مشکلات حرکتی پس از ضربه و اصابت‌های ورزشی چگونه‌است می‌تواند بهبودی حالت عمومی و توانایی حرکتی آنها کمک کند؟

  • چگونه می‌توان از فناوری‌های مدرن مانند اپلیکیشن‌های تلفن همراه و دستگاه‌های پوشیدنی بهره برد تا به بیماران کمک کرد تا تمرینات‌ورزشی فیزیوتراپی خود را پیگیری کنند و بهبودیی نزدیک‌تر شوند؟

  • چطور می‌توان فیزیوتراپی را برای افراد مسن و کم توان استفاده کرد تا کمک کند تا عملکرد فیزیکی آن‌ها بهتر شود؟

  • چگونه می‌توان از فیزیوتراپی در نقاحت بیمارانی با این مرض در قسمت دست و سینه هستند، استفاده کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *