اپی کندلیت خارجی

اپی کندلیت خارجی


اپی کندیت خارجی که به آن آرنج تنیس بازان نیز گفته می­شود، یک بیماری دردناک در ناحیه آرنج است که دلیل آن، استفاده بیش از حد از آرنج می­باشد. به طور کلی تنیس و ورزش هایی که با راکت هستند، می­توانند باعث ایجاد این بیماری شوند. به طور کلی اپی کندلیت خارجی عمدتاً افراد با سن 30 تا 50 سالگی را درگیر می­کند اما در کل هر شخصی با هر سنی ممکن است به این بیماری مبتلا شود. علاوه بر این مورد، در مشاغلی که استفاده بیش از حد از دست و ساعد صورت می­گیرد نیز امکان بروز این بیماری وجود دارد.

تعریف بیماری اپی کندلیت خارجی

آرنج تنیس بازان یا همان اپی کندلیت خارجی، یک بیماری دردناک در قسمت خارجی آرنج است که بیشتر ورزشکارانی که با راکت کار می­کنند را درگیر می­کند. اپی کندلیت خارجی به علت التهاب تاندون های متصل به عضلات ساعد در قسمت بیرونی آرنج اتفاق می­افتد. عضلات ساعد مچ دست و انگشتان شما را روبه عقب بازمی­کند. تاندون های ساعد، عضلات را به استخوان وصل می­کنند. سپس آنها روی اپی کندیل جانبی وصل می­شوند. در این بیماری، تاندون های مربوطه دچار التهاب شده و درد ایجاد می­کنند.

از علائم اصلی این بیماری می­توانیم به درد یا سوزش در قسمت بیرونی آرنج و ضعف در گرفتن اجسام اشاره کنیم. علاوه بر این موارد، در صورتی که در هنگام گرفتن راکت در دست یا تکان دادن آن دچار درد شده اید، به احتمال زیاد به اپی کندلیت خارجی مبتلا هستید. تشخیص این بیماری با استفاده از آزمایشات، اشعه X، MRI و الکترومیوگرافی صورت می­گیرد.

اطلاعات بیشتر   تندینوزیس یا تاندونیت لگن

علت اپی کندلیت خارجی

استفاده بیش از عضلات ساعد باعث می­شود تاندون های آن به مرور زمان دچار آسیب های جزئی شوند. این آسیب ها ممکن است با گذشت زمان جدی تر شده و باعث التهاب می­شود. خم و راست شدن بیش از حد این عضلات باعث می­شود پارگی های میکروسکوپی در این نواحی ایجاد شوند که با گذشت زمان بیشتر شده و درد های شدیدی ایجاد می­کنند.

علاوه بر تنیس بازان، افرادی که در مشاغلی مانند نجاری، نقاشی ساختمان، قصابی، لوله کش ها و غیره مشغول فعالیت اند نیز در معرض ابتلا به این بیماری هستند. بررسی ها نشان می­دهند انجام مکرر یک فعالیت سنگین می­تواند باعث آسیب به تاندون ها شود.

درمان اپی کندلیت خارجی

بیش از 80 درصد از بیماران با روش های درمانی غیرجراحی بهبود پیدا می­کنند. تجویز داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی، استفاده از بریس، تزریق استروئید، شاک ویو تراپی و فیزیوتراپی از جمله روش های درمانی موثر در درمان اپی کندلیت خارجی محسوب می­شوند. در صورتی که هیچ کدام از روش های فوق موثر نبودند عمل جراحی صورت می­گیرد. جراحی باز و جراحی آرتروسکوپی دو روش درمانی اپی کندلیت خارجی هستند. مانند سایر جراحی ها، این دو نیز خطرات و عوارض خاص خود را دارند.

پیشگیری از ابتلا به بیماری اپی کندلیت خارجی

گرم کردن و انجام تمرینات کششی قبل از تمرین و استراحت های مداوم بین تمرینات یا فعالیت های سنگین، می­توانند به طور موثر از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنند. انجام تمریناتی جهت تقویت عضلات ساعد در این زمینه می­توانند بسیار کمک کننده باشند.

اطلاعات بیشتر   فیزیوتراپی آسیب رباط‌های کلترال

جمع بندی

بیماری اپی کندلیت خارجی یا همان آرنج تنیس بازان بیماری بسیار دردناک است که ناحیه ساعد و آرنج را درگیر می­کند. یکی از موثرترین و بهترین روش های درمانی برای این بیماری فیزیوتراپی است. این روش نسبت به سایرین کمترین عوارض را دارد و در بهبودی بیمار نقش مهمی ایفا می­کند.

رزرو نوبت

برای دریافت نوبت کافی است فرم موجود در پایین همین صفحه را به دقت تکمیل نمایید. با تکمیل فرم و ثبت آن، کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و زمان مراجعه به کلینیک را با شما هماهنگ می کنند.

سوالات متداول

چه تعداد جلسات فیزیوتراپی برای بهبود اپی کندلیت خارجی نیاز است؟

تعداد جلسات بستگی به شدت بیماری داشته اما به طور کل برای درمان این بیماری به حدود چندین ماه فرایند درمانی مداوم نیاز خواهد بود.

هزینه درمان اپی کندلیت خارجی با فیزیوتراپی چقدر است؟

هزینه درمان بستگی به تعداد جلسات دارد. برای اطلاع از قیمت هر جلسه فیزیوتراپی می توانید با کارشناسان تماس بگیرید.

 

6 دیدگاه

  • فیزیوتراپی بعد از جراحی اندام‌ها چگونه بهبودیی و بازگشت به فعالیت‌های روزمره کمک می‌کند؟

  • آیا فیزیو تراپی می‌تواند در کمک به نقاحت بیمارانی با این مرض در قسمت فیزیوتراپی پاها و کف پا هستند، مفید باشد؟

  • چگونه تمرینات‌ورزشی توانبخشی می‌توانند بهبودی وضعیت عضلات و سیستم عصبی افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی مؤثر باشند و ب‌چه صورت می‌توانند به افزایش توانایی حرکتی و بهبود کیفیت زندگی آنها کمک کنند؟

  • فیزیوتراپی چطور می‌تواند به بهبود عملکرد بیمارانی با این مرض در قسمت پا و بازوها و دست هستند، کمک کند؟

  • چگونه می‌توان از تمرینات فیزیوتراپی در نقاحت بیمارانی با این مرض در قسمت صورت و گردن و شانه و دست و آرنج و بازو و مچ هستند، بهره برد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *