درمان استئوآرتریت شانه در اهواز

درمان استئوآرتریت شانه در اهواز


ممکن است شما نیز در حین انجام فعالیت های روزانه، دچار احساس درد در ناحیه شانه شوید و نتوانید آن را به خوبی حرکت دهید. امکان دارد که این وضعیت ناخوشایند ناشی از بیماری استئوآرتریت باشد. استئوآرتریت شانه که به آن آرتروز شانه نیز گفته می­شود، بیماری است که در آن مفاصل ساییدگی پیدا می­کنند. آرتروز می­تواند مفاصل مختلف بدن را درگیر کند که یکی از آنها مفاصل شانه است. ما دراین مقاله به علل ایجاد و درمان این بیماری می­پردازیم.

تعریف بیماری استئوآرتریت شانه

استئوآرتریت شانه می­تواند هر کدام از مفاصل بدن را درگیر کند و باعث ساییدگی آنها شود. در این بیماری، غضروف مفصل بسیار شکننده شده و به مرور زمان از بین خواهد رفت. استئوآرتریت باعث می­شود استخوان هایی که باید روی سطح صیقلی غضروف بر روی یکدیگر حرکت کنند، به طور مستقیم بر روی سطح سفت استخوانی حرکت کرده و درد شدیدی ایجاد کنند.

این بیماری در ناحیه شانه نیز شایع است و بیشتر افراد مسن را درگیر می­کند. علاوه بر افزایش سن، ورزش و فعالیت های سنگین مداوم نیز می­توانند باعث بروز استئوآرتریت شانه شود. درد ناشی از این بیماری عمدتاً در اطراف سرشانه و سمت بیرونی بازو حس می­شود. این درد ممکن است شب هنگام نیز حس شود و گاهی آنقدر شدید می­شود که شخص را از خواب بیدار می­کند.

اطلاعات بیشتر   بهترین روش درمان عارضه درد آرنج گلف بازان یا گلف البو بدون جراحی

تشخیص این بیماری به وسیله رادیوگرافی شانه صورت می­گیرد. در مراحل ابتدایی و خفیف استئوآرتریت شانه، MRI نیز می­تواند در تشخیص بیماری بسیار کمک کننده باشد.

علت استئوآرتریت شانه

اسئوآرتریت زمانی ایجاد می­شود که غضروف های انتهایی استخوان از بین رفته و استخوان ها روی یکدیگر قرار می­گیرند. همین موضوع باعث محدودیت حرکت و درد های شدید خواهد شد. علت استئوآرتریت شانه می­تواند به دلیل ورزش طولانی مدت یا انجام فعالیت های سنگین روزانه باشد.

دلایل دیگری نیز ممکن است سبب بروز این بیماری شوند. افزایش سن و پیری، یکی از علت های ایجاد استئوآرتریت شانه است. افزایش وزن بیش از حد و چاقی نیز می­تواند به نوعی استئوآرتریت شانه را ایجاد کند. هر چه فرد وزن بیشتری داشته باشد، احتمال ابتلای آن به این بیماری بیشتر خواهد بود. اضافه وزن باعث می­شود به استخوان ها فشار بیشتری وارد شده و ابتلا به این بیماری شدت بیشتری گیرد.

وارد شدن ضربه به مفصل و آسیب دیدن آن، یکی دیگر از دلایلی است که باعث ایجاد استئوآرتریت شانه می­شود. این آسیب ممکن است ناشی از تصادف، ورزش و… باشد.

ژنتیک و وراثت نیز می­تواند احتمال بروز استئوآرتریت شانه را افزایش دهد. همچنین برخی از افراد نیز به صورت مادرزادی دچار بدشکلی استخوان و غضروف هستند که نقش مهمی در ایجاد این بیماری دردناک ایفا می­کنند.

برخی بیماری ها مانند دیابت و هموکروماتوز نیز می­توانند سبب بروز استئوآرتریت شانه شوند. هموکروماتوز به وضعیتی می­گویند که در آن میزان آهن بدن بیش از حد بالا است.

درمان استئوآرتریت شانه

درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد زیرا غضروف هایی که از بین رفته اند را نمی­توان بازگرداند؛ اما روش های درمانی مختلفی وجود دارند که می­توانند از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرده و یا جلوی پیشرفت آن را بگیرند.

اطلاعات بیشتر   توانبخشی و فیزیوتراپی ریه(انسداد مزمن ریه یا COPD)

تعویض مفصل شانه و درمان های جراحی راه درمانی سریعی هستند اما ممکن است عوارض خاصی ایجاد کنند.

تزریق کورتون و دارو درمانی دو روش هستند که باعث می­شوند بیماری در مراحل ابتدایی بهبود پیدا کرده و از شدت درد کاسته شود. فیزیوتراپی نیز شیوه رایجی است که برای درمان استئوآرتریت شانه بسیار مورد استفاده قرار می­گیرد.

پیشگیری از ابتلا به بیماری استئوآرتریت شانه

به جهت اینکه از ابتلا به بیماری استئوآرتریت شانه پیشگیری کنید، لازم است در حین ورزش و فعالیت های سنگین روزانه مقداری به استخوان ها و ماهیچه های خود استراحت دهید. همچنین تلاش کنید که با حرکات کششی ملایم، فشار را از روی شانه و بازو خود بردارید.

جمع بندی

بیماری استئوآرتریت شانه بسیار دردناک بوده و به مرور زمان محدودیت حرکت در آن ناحیه ایجاد می­کند. برای پیشگیری و متوقف کردن این بیماری در مراحل ابتدایی، بهتر است از جلسات فیزیوتراپی استفاده کرد تا شدت آسیب را کاهش داد.

رزرو نوبت

برای دریافت نوبت کافی است فرم موجود در پایین همین صفحه را به دقت تکمیل نمایید. با تکمیل فرم و ثبت آن، کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس گرفته و زمان مراجعه به کلینیک را با شما هماهنگ می کنند.

سوالات متداول

چه تعداد جلسات فیزیوتراپی برای بهبود آرتروز شانه نیاز است؟

تعداد جلسات بستگی به شدت بیماری داشته اما به طور کل برای درمان این بیماری به حدود چندین ماه فرایند درمانی مداوم نیاز خواهد بود.

هزینه درمان استئوآرتریت شانه با فیزیوتراپی چقدر است؟

هزینه درمان بستگی به تعداد جلسات دارد. برای اطلاع از قیمت هر جلسه فیزیوتراپی می توانید با کارشناسان تماس بگیرید.

اطلاعات بیشتر   سندرم دکوروان یا شست بلک ‌بری چگونه تشخیص داده می‌ شود؟

 

 

6 دیدگاه

  • چگونه می‌توان نقش خانواده و افراد معاشرتی در فرآیند فیزیوتراپی بعد از جراحی اندام‌ها را تقویت کرد و آنها را به عنوان یک منبع انگیزه و حمایت مدنظر قرار داد؟

  • چگونه می‌توان از فیزیوتراپی در نقاحت بیمارانی با این مرض در قسمت صورت و گردن و شانه و دست و آرنج و بازو و مچ و پاهای جلو و پشت و کمر و ستون فقرات پایین هستند، بهره برد؟

  • آیا فیزیوتراپی برای افرادی که فعالیت‌های روزانه‌شان نیازمند حرکت و تمرینات فیزیکی است، مناسب است؟

  • تأثیر تمرینات‌ورزشی فیزیوتراپی در بهبود عملکرد ورزشی ورزشکاران حرفه‌ای و تکنیک‌های اجرایی ورزش‌های خاص چگونه‌است می‌تواند بهبودی عملکرد آنها در رقابت‌های ورزشی کمک کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *